Aydın Lisesi örgüt kültürü
Aydin High School organizational culture
- Tez No: 949892
- Danışmanlar: PROF. DR. BERTAN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmanın amacı, Aydın Lisesi'nin örgüt kültürünü geçmiş ve günümüz paydaşları görüşlerinden hareketle kültürel analiz bağlamında incelemektir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden kültür analizi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, Aydın Lisesinin güncel ve geçmiş dönem paydaşlarından öğretmenler, yöneticiler, öğrenciler ve velileri kapsayan 26 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını belirlemede; örgütün hem güncel hem de geçmiş dönem paydaşlarına ulaşılarak farklı dönemlere dair daha fazla paydaşın görüş ve algılarından faydalanabilmek için maksimum çeşitlilik; süreç ilerledikçe görüşülen kişilerin tavsiyelerinden hareketle problem durumuna ilişkin bilgi kaynağı olabilecek kişilerin belirlenmesi için kartopu örneklem yöntemi; önceden belirlenmiş olan kriterlere uyan bütün durumların çalışılabilmesi için de ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir ve görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; Aydın Lisesi geçmiş ve güncel dönem yöneticilerinin Aydın Lisesi örgüt kültürüne ilişkin görüşleri ele alındığında geçmiş dönem yöneticilerin okula gönül bağı ile bağlı olmaları sebebiyle burada çalışmayı tercih ettikleri, kendilerini bu okulda güçlü ve mutlu hissettikleri, yüksek aidiyet ve motivasyon sahibi oldukları; güncel dönem yöneticilerin ise okulun başarılı bir okul olması sebebiyle burada çalışmayı tercih ettikleri, kendilerini bu okulda mutsuz ve isteksiz hissettikleri, sembolik bir aidiyet ve düşük motivasyona sahip oldukları görülmüştür. Geçmiş dönem yöneticiler faaliyetlerde edinilen büyük başarılar, mutlu ve motive öğretmenlerle kültüre bakışlarını ifade ederken; güncel dönem yöneticileri kültüre bakış açılarını zayıf kurum kültürü, ekip ruhu ve güven eksikliği ile ifade etmişlerdir. Aydın Lisesi geçmiş ve güncel dönem öğretmenlerinin Aydın Lisesi örgüt kültürüne ilişkin görüşleri ele alındığında ise geçmiş dönem öğretmenlerin çoğunlukla Aydın Lisesi mezunu olup okula gönül bağı ile bağlı olmaları sebebiyle; güncel dönem öğretmenlerin ise köklü ve nitelikli bir okul olmasından kaynaklı olarak burada çalışmayı tercih ettikleri görülmüştür. Geçmiş dönem öğretmenlerin takım ruhu ve dayanışma içerisinde, kurumu sahiplenerek ve yeni gelenlere kültür aktarımı yoluyla güçlü bir kurum kültürü oluşturduğu; güncel dönemde ise gittikçe zayıflatılsa da öğretmenler tarafından yeni gelenlere aktarılması sayesinde yine de okulun oturmuş bir kültürünün var olduğu görülmüştür. Her iki dönem paydaşlarından öğretmenler Aydın Lisesi kampüs alanı içerisinde bulunan ve farklı kurumların kullanımına sunulmuş olan binaların yeniden Aydın Lisesi bünyesine katılmasını, dolayısıyla okul dışı unsurların kampüs alanından uzaklaştırılması temennilerini dile getirmişlerdir. Aydın Lisesi mezun ve güncel dönem öğrencilerinin Aydın Lisesi örgüt kültürüne ilişkin görüşleri ele alındığında her iki grup da bu okulun öğrencisi olmaktan dolayı ayrıcalıklı hissettiklerini belirtmişlerdir. Sembollerle ilgili algılara bakıldığında Aydın Lisesi Marşının mezunlar için büyük önemi varken güncel dönem öğrenciler için pek bir şey ifade etmediği anlaşılmıştır. Aydın Lisesi geçmiş ve güncel dönem velilerin Aydın Lisesi örgüt kültürüne ilişkin görüşleri ele alındığında ise akademik başarısı, gözde okul olması ya da mecburiyet gibi sebeplerle bu okulu tercih ettikleri görülmüştür. Geçmiş dönem velileri okul ile olan iletişimlerinde öğretmenlerle olumlu bir iletişim içinde olduklarını belirtirken, yönetimle iletişim konusunda eski yönetimlerle daha iyi bir iletişim içinde olduklarını söylemişlerdir. Güncel dönem veliler ise okul yönetimi ve öğretmenlerle iletişimsel olarak genelde bir sorun yaşamadıklarını belirtirken; iletişim bağlarının da pek sıkı olmadığı anlaşılmıştır. Okul kültürüne dair algılara bakıldığında geçmiş dönem velilerin, uzun yıllar aynı öğretmenlerin görev yapmasından dolayı okulda oturmuş bir kültürün var olduğuna dikkat çektikleri görülmüştür. Güncel dönem velilerin ise okul kültürüne dair pek fikir sahibi olmadıkları görülürken, okulun sosyal yönden daha aktif olmasını bekledikleri anlaşılmıştır. Geçmiş dönem veliler kampüs alanı içerisindeki okul dışı unsurların alandan uzaklaştırılıp tüm binaların yeniden Aydın Lisesi kullanımına bırakılması gereğini dile getirmişlerdir. Ayrıca; güncel dönem velilerin okulun sosyal ve sportif etkinliklerde daha aktif olmasını ve özellikle de bir halk oyunları ekibinin kurulmasını istedikleri görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Örgüt Kültürü, Kültür Analizi, Etnografya, Aydın Lisesi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the organizational culture of Aydın High School within the context of cultural analysis, drawing on the views of past and present stakeholders. The research was conducted using cultural analysis, a qualitative research design. The study included 26 participants, including teachers, administrators, students, and parents, all current and former stakeholders of Aydın High School. To identify participants, the following were used: maximum diversity was achieved by reaching both current and past stakeholders of the organization to benefit from the views and perceptions of a wider range of stakeholders across different periods; snowball sampling was used to identify individuals who could be sources of information regarding the problem based on the recommendations of the interviewees as the process progressed; and criterion sampling was used to examine all situations that met predetermined criteria. The research data were obtained through semi-structured interviews, and semi-structured interview forms were used in the interviews. The data were analyzed using content analysis. According to the research findings, the opinions of past and present administrators regarding the organizational culture of Aydın High School were examined. Past administrators preferred to work at Aydın High School because they were deeply committed to the school, felt strong and happy at the school, and had a high sense of belonging and motivation. Current administrators, however, have been observed to prefer working at Aydın High School because it is a successful school, yet feel unhappy and unmotivated, with a symbolic sense of belonging and low motivation. While past administrators expressed their perspectives on the culture through significant achievements in activities and happy and motivated teachers, current administrators have expressed their perspectives on the culture through a weak institutional culture, a lack of team spirit, and a lack of trust. When examining the opinions of past and current teachers regarding Aydın High School's organizational culture, it is clear that past teachers are mostly graduates of Aydın High School and have a strong attachment to the school, while current teachers prefer working there because it is a well-established and qualified school. Past teachers established a strong institutional culture through team spirit and solidarity, embracing the institution, and transferring culture to newcomers. While this culture is gradually weakening in the current era, it has been observed that the school still maintains a well-established culture thanks to the teachers' transferring it to newcomers. Teachers from both eras expressed their hope that the buildings on the Aydın High School campus, which had been made available to other institutions, would be re-incorporated into Aydın High School, thus removing extramural elements from the campus. When examining the views of Aydın High School graduates and current students regarding the organizational culture of Aydın High School, both groups stated that they felt privileged to be students. Perceptions of symbols revealed that the Aydın High School March held great significance for alumni, but held little significance for current students. When examining the views of former and current parents regarding the organizational culture of Aydın High School, it was revealed that they chose this school for reasons such as academic success, its popularity, or necessity. Past parents reported positive communication with teachers, but stated that they had better communication with the administration than with previous administrations. Current parents, on the other hand, stated that they generally had no communication problems with the school administration and teachers, but communication ties were not particularly strong. When examining perceptions of school culture, past parents emphasized the ingrained culture of the school due to the long-standing tenure of the same teachers. Current parents, on the other hand, appear to have little understanding of the school culture but expect the school to be more socially active. In the past, parents expressed the need to remove non-school elements from the campus and return all buildings to Aydın High School. Furthermore, current parents have expressed a desire for the school to be more active in social and sporting activities, particularly the establishment of a folk dance team. KEYWORDS: Organizational Culture, Cultural Analysis, Ethnography, Aydın High School.