Depresyon ve anksiyete tanısı almış hastalarda antidepresan kullanım durumlarının diyet inflamatuvar indeksi üzerine etkisi
The effect of antidepressant use on dietary inflammatory index in patients diagnosed with depression and anxiety
- Tez No: 949904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KÖSELER BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma; depresyon ve anksiyete tanısı almış ve antidepresan ilaç tedavisi alan hastaların diyet inflamatuvar indekslerini hesaplamak ve antidepresan ilaç kullanım süreleri ile karşılaştırmak, antidepresan ilaç kullanımı olan hastaların psikiyatrik belirtilerinin remisyon durumlarına göre besin tercihlerini ve yeme davranışlarını gözlemlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya Mart-Mayıs 2025 tarihleri arasında Ankara il merkezinde bulunan Başkent Üniversitesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran depresyon ve/veya anksiyete bozukluğu tanısı almış ve antidepresan ilaç tedavisi alan toplam 61 kişi (41 kadın, 20 erkek) dahil edilmiştir. Bireylerin sosyodemografik özellikleri, sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları anket formuna kaydedilmiştir. Veriler, yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış; bireylerin antropometrik ölçümleri, günlük enerji, makro ve mikro besin ögeleri alım düzeylerini belirlemek ve Diyet İnflamatuvar İndeksini (Dİİ) hesaplamak amacıyla üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Bireylerin yeme davranışlarını değerlendirmek için Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-Tr21), depresyon düzeylerini belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve anksiyete düzeylerini belirlemek için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) verilmiştir. Bireyler, antidepresan ilaç tedavi süresine göre 0–1 ay, 1≤ ve 6 ay arası ve 6 ay ve üzeri olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Antidepresan ilaç kullanım süresi ile yaş, cinsiyet ve medeni durum arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Bireylerin antidepresan ilaç kullanım süresi ile BKİ düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Antidepresan ilaç kullanım süresi ile iştah arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p0.05). Bireylerin cinsiyetlerine göre enerji, makro ve mikro besin ögeleri alımları değerlendirilmiş olup erkek bireylerde enerji alımlarının daha yüksek olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Bireylerin cinsiyetleri ile mikro besin ögesi alımları incelendiğinde; E vitamini (p0.05). Bireylerin antidepresan ilaç kullanım süreleri ile enerji, makro ve mikro besin ögeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç saptanmamıştır (p>0.05). Bireylerin Dİİ puanları ile antidepresan ilaç kullanım süreleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçekleri ile antidepresan ilaç kullanım süresi ve Dİİ puanları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). BDÖ ve BAÖ arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p0.05). Sonuç olarak bu çalışma, antidepresan ilaç tedavi süresinin, bireylerin yeme davranışları, ruhsal sağlık durumları ve diyet inflamatuvar indeksi üzerinde anlamlı yönelimler oluşturabileceğini ortaya koymuştur. Bulgular, depresyon ve anksiyete bozukluğu yönetiminde multidisipliner yaklaşımın, özellikle diyetin anti-inflamatuvar özelliklerinin dikkate alınmasının önemli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to calculate the dietary inflammatory index of patients diagnosed with depression and anxiety and receiving antidepressant drug treatment and compare them with the duration of antidepressant drug use, and to observe the food preferences and eating behaviors of patients using antidepressant drugs according to the remission status of psychiatric symptoms. A total of 61 individuals (41 female, 20 male) who were diagnosed with depression and/or anxiety disorder and received antidepressant drug treatment and who applied to Başkent University Psychiatry Outpatient Clinic in Ankara city center between March and May 2025 were included in the study. The sociodemographic characteristics, health status, and nutritional habits of the individuals were recorded in the questionnaire form. Data were collected by face-to-face survey method; three-day food consumption records were taken to determine the individuals' anthropometric measurements, daily energy, macro and micronutrient intake levels, and to calculate the Dietary Inflammatory Index (DII). To evaluate the eating behaviors of the individuals, the Three Factor Eating Questionnaire (TFEQ-Tr21), the Beck Depression Inventory (BDI) to determine the depression levels and the Beck Anxiety Inventory (BAI) to determine the anxiety levels were given. The individuals were divided into three groups according to the duration of antidepressant drug treatment as 0–1 month, 1≤ and 0.05). No statistically significant relationship was found between the duration of antidepressant drug use and BMI levels (p>0.05). A significant relationship was found between the duration of antidepressant drug use and appetite (p0.05). Energy, macro and micronutrient intakes of the individuals were evaluated according to their gender and it was found that energy intake was higher in male individuals and it was found to be statistically significant (p0.05). When the micronutrient intakes of the individuals were examined according to their gender; it was found that the intakes of vitamin E (p0.05). No statistically significant result was found between the duration of antidepressant drug use of the individuals and energy, macro and micro nutrients (p>0.05). No significant relationship was found between the individuals' DII scores and the duration of antidepressant drug use (p>0.05). No significant relationship was found between the Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory and the duration of antidepressant drug use and DII scores (p>0.05). A significant positive relationship was found between BDI and BAI (p0.05). In conclusion, this study revealed that the duration of antidepressant drug treatment may create significant trends on individuals' eating behaviors, mental health status and dietary inflammatory index. The findings emphasize the importance of a multidisciplinary approach in the management of depression and anxiety disorders, especially considering the anti-inflammatory properties of the diet.