Koronun yaşam becerilerine etkisi ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the scale of the effect of choir on life skills
- Tez No: 949930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN TURHAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yaşam becerileri insanların hem psikolojik hem de fiziksel olarak sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için hayatın her döneminde ihtiyaç duydukları yetilerdir. Bu becerilerin kazanılması için küçük yaşlardan itibaren kişiler çeşitli şekillerde desteklenebilir. Koro insanlara birçok yaşam becerisi sunmakta ve insanların kişisel gelişimini farklı yönlerden desteklemektedir. Bu araştırma ile birlikte bireyler için oldukça önemli olan yaşam becerilerinin ölçülmesine imkân verilebilecek,“Koronun Yaşam Becerilerine Etkisi Ölçeği (KYBEÖ)”oluşturulması amaçlanmaktadır. Ölçek oluşturma süreçlerinde Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) açıklamış olduğu yaşam becerileri ile koro yaşantıları ilişkilendirilerek 52 adet madde oluşturulmuş, uzman görüşleri doğrultusunda Davis tekniği kullanılarak 36 maddeye indirilerek ilk hali elde edilmiştir. Ölçeğin ilk hali pilot uygulama yapılarak test edilmiş ve (n=378) kişiden veri elde edilmiş bu sonuçlar değerlendirilerek Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) aşaması tamamlanmıştır. Bu aşamada 36 madde bulunan ölçeğin 11 maddesi çeşitli gerekçelerle analiz dışı bırakılmış, ölçek 25 madde ile son halini almıştır. Ortaya çıkan üç boyutlu ölçek Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) aşamasına hazırlanmıştır. DFA aşamasında (n=1090) katılımcıdan elde edilen veriler ile uygunluğunun test edilmiş Kaiser-Meyer Olkin değeri 0,954 olarak hesaplanmıştır. Barlett's Sphericity testi sonuçlarında da anlamlı farklılığa ulaşılmıştır. Ölçek çeşitli testler ile geçerlik ve güvenilirliğini sağlamıştır. Ortaya çıkan ölçek sosyo-demografik değişkenler ile test edilmiş ve anlamlı farklılıklara ulaşılmıştır. Sonuçlar ilgili literatür ile tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Life skills are competencies that individuals need throughout their lives in order to maintain both psychological and physical well-being. These skills can be supported in various ways from an early age. Choir participation offers individuals a range of life skills and contributes to their personal development from multiple perspectives. The aim of this study is to develop a scale titled“The Impact of Choir Participation on Life Skills Scale (ICPLSS)”that enables the assessment of life skills, which are highly important for individuals. In the process of scale development, 52 items were created by associating choir experiences with the life skills defined by the World Health Organization (WHO). Based on expert opinions and utilizing the Davis technique, the number of items was reduced to 36, forming the initial version of the scale. This version was tested through a pilot study, and data were collected from 378 participants. The results were evaluated, and the Exploratory Factor Analysis (EFA) stage was completed. During this stage, 11 items were excluded from the analysis for various reasons, and the scale was finalized with 25 items. The resulting three-dimensional scale was then subjected to Confirmatory Factor Analysis (CFA). Data obtained from 1,090 participants were used in this stage, with the Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) value calculated as 0.954, indicating sampling adequacy. The results of Bartlett's Test of Sphericity also showed a statistically significant difference. The scale was validated and found to be reliable through various tests. Furthermore, the final scale was analyzed in relation to socio-demographic variables, revealing significant differences. The findings were discussed in the context of relevant literature, and several recommendations were presented.