Ortaokul ve lise öğrencilerinde okul red profillerinin belirlenerek sosyalişlevsellik ve psikolojik uyumlarının incelenmesi
Investigation of social functionality and psychological adaptation bydetermining shcool rejection profiles in secondary and high school students
  1. Tez No: 949932
  2. Yazar: NUR HİLAL GÜNDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, ortaokul ve lise öğrencilerinin ilk olarak okul red profillerinin belirlenmesi, sonrasında okul reddi, sosyal ve uyumsal işlevsellik ve psikolojik uyumlarının incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde Erzurum ilinin merkez ilçelerinde öğrenim gören 451 gönüllü ortaokul ve lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplamak için Okul Reddi Değerlendirme Ölçeği (SRAS-R), Sosyal ve Uyumsal İşlevsellik Ölçeği (CASAFS) ve Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği Kısa Formu (DASS-21) kullanılmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak adına okul red profillerini belirlemek için JAMOVI programı ile Gizil Profil Analizi (GPA) gerçekleştirilmiş; AMOS 21 paket programı ile Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) yapılmıştır. Araştırmanın hedefleri doğrultusunda ilk olarak yüksek düzeyde okul reddi olan profil, orta düzeyde okul reddi olan profil ve okul reddi olmayan profil olmak üzere toplam üç okul reddi profili belirlenmiştir. Sonrasında, Model 1'de sosyal işlevsellik ve okul reddi arasında yordayıcı bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiş, Model 2'de psikolojik uyum değişkeni dahil edilmiş ve Model 1'de oluşturulan değişkenler arasındaki katsayının anlamlı bir şekilde düştüğü görülmüştür. Araştırma sonucunda, üç okul reddi profili elde edilmiş (okul reddi olmayan profil, yüksek düzeyde okul reddi profili, orta düzeyde okul reddi profili), sosyal işlevsellik ile okul reddi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişkinin bulunduğu ve psikolojik uyumun okul reddi ile sosyal işlevsellik arasında aracı role sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was first to determine the school rejection profiles of middle and high school students and then to examine school rejection, social and adaptive functioning, and psychological adjustment. The sample of the study consisted of 451 volunteer middle and high school students studying in the central districts of Erzurum province during the 2023-2024 academic year. In the study, School Refusal Assessment Scale (SRAS-R), Social and Adaptive Functioning Scale (CASAFS), and Depression-Anxiety-Stress Scale Short Form (DASS-21) were used to collect data. In order to answer the research questions, Latent Profile Analysis (LPA) was conducted using the JAMOVI program to determine school refusal profiles and Structural Equation Modeling (SEM) was conducted using the AMOS 21 package program. In accordance with the objectives of the study, a total of three school refusal profiles were first identified: a high school refusal profile, a moderate school refusal profile, and a no school refusal profile. Subsequently, it was found that there was a predictive relationship between social functioning and school refusal in Model 1, the psychological adjustment variable was included in Model 2, and it was found that the coefficient between the variables created in Model 1 decreased significantly. As a result of the research, three school refusal profiles were obtained (no school refusal profile, high school refusal profile, moderate school refusal profile), it was determined that there was a significant negative relationship between social functioning and school refusal and psychological adjustment had a mediating role between school refusal and social functioning.