2018 ve 2024 felsefe dersi öğretim programlarının içerik yaklaşımlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative content analysis of philosophy course curricula in 2018 and in 2024
- Tez No: 949937
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada 2018 ve 2024 Felsefe dersi öğretim programlarını, sarmal programlama yaklaşımı bağlamında karşılaştırmak ve her iki programın hedef ve içeriklerinin sarmal yaklaşıma göre yapılandırıldığı varsayımını nasıl karşıladığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Nitel yaklaşımın esas alındığı ve betimsel analizin işe koşulduğu çalışmada, doküman incelemesi gerçekleştirilmiştir. 2018 ve 2024 Felsefe dersi öğretim programlarına ait dokümanlarla sınırlandırılmış bu çalışmada veriler, sarmal yaklaşımın esas aldığı“içerik”,“beceri”,“tekrar”ve“işlevsellik”olmak üzere dört ana tema etrafında tanımlanan çözümleme formu yoluyla analiz edilmiştir. Felsefenin ontoloji, epistemoloji ve aksiyoloji alanlarına yönelik kavramlara odaklanan bu araştırmada, elde edilen bulgulardan 2018 programının kavramsal bakımdan sınırlı olmasına karşın 2024 programında içerik çerçevesi, öğrenme-öğretme yaşantıları gibi bölümlerde daha fazla ilişkili kavrama yer verdiği görülmüştür. Bunun yanı her iki programın da aşamalılık bağlamında, içeriğin bilinenden bilinmeyene, genelden özele ve basitten karmaşığa bir yapı şekillendirildiği görülmüştür. 2018 programı 11. sınıf ünitelerinin, 10. sınıf felsefe ünitelerini tamamlayan ve bağlamı felsefe tarihi düzleminde sunan bir yapıyla ele alırken; 2024 programının 11. sınıfta felsefeyi hayat, çevre, hukuk, edebiyat ve teknoloji gibi bağlamlara taşıdığı görülmüştür. Her iki programında 10. sınıf konularını, yeri geldiğinde tekrar ve kapsamı genişleyecek tekrarlara olanak sağlayan bir yapı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. 2018 öğretim programında, içeriğin işlevselliğine yönelik kazanım açıklamalarının olduğu gözlenirken, 2024 programlarında öğrenme-öğretme yaşantıları bölümünde kalıcı öğrenmelere hizmet edebilecek daha yoğun işlevsel uygulamalara yer verildiği ve içeriği güncel hayatla ilişkilendirerek tasarımlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to demonstrate how each program conforms to the presumption that its objectives and content are organized in accordance with the Spiral Curriculum method by comparing the Philosophy course curricula for 2018 and 2024. The study was conducted through document analysis using a qualitative research approach and descriptive analysis. The data was examined using an analytical framework based on four main elements drawn from the Spiral Curriculum approach: content, skills, repetition, and functionality. The analysis was restricted to the documents of the Philosophy course curricula for the years 2018 and 2024. With an emphasis on ideas pertaining to the philosophical domains of ontology, epistemology, and axiology, the results show that although the 2018 curriculum has a conceptually narrow focus, the 2024 curriculum covers a greater variety of related ideas, especially in areas like the content framework and teaching-learning experiences. Furthermore, both systems have a hierarchical structure in terms of advancement, with content moving from general to specialized, from simple to complicated, and from the known to the unknown. The 2018 curriculum views 11th-grade units as an extension of the philosophical themes introduced in 10th grade, framed within the historical context of philosophy. In contrast, the 2024 curriculum integrates philosophy into wider contexts for the 11th grade, including aspects like life, environment, law, literature, and technology. It was also determined that both curricula offer a framework that facilitates the revisiting and elaboration of 10th-grade topics when suitable. While the 2018 curriculum features outcome statements that indicate the practical use of the content, the 2024 curriculum focuses more on intensive and practical applications within the teaching-learning experiences section, with the goal of promoting lasting learning and aligning the content with modern life.