Ortaokullardaki yüksek akademik başarıya katkıya dönük uygulamalar hakkında bir durum çalışması (Kırşehir ili örneği)
A case study on practices that contribute to high academic success in secondary schools (Kirşehir province example)
  1. Tez No: 949936
  2. Yazar: ALİ CEMAL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı Kırşehir ilinde son üç yılda LGS sınavında ilk %3‟lük dilime öğrenci hazırlama başarısını yakalamış ortaokullarda uygulanan formal ya da informal destekleyici program uygulamalarının neler olduğunu incelemektir. Araştırma, nitel araştırma türünde bir durum çalışması desenindedir. Ölçüt örnekleme yöntemindeki bu çalışma Kırşehir ilinde bulunan ortaokullardaki 69 öğrenci, 20 öğretmen ve yönetici, 28 veliden elde edilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından öğrenci, öğretmen-yönetici ve veliler için ayrı ayrı geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Açık uçlu soruların bulunduğu görüşme formları yüz yüze görüşme şeklinde uygulanmıştır. Verilerin analizi betimsel analiz yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bulgularında; öğrencilerin çoğu LGS de akademik başarılarını artıran en önemli etmenlerin motivasyon, düzenli çalışma, rehberlik, aile desteği, takviye kurs, özel ders alma, sosyal etkinlik, okulun fiziki şartlarının iyi olması ve öğretmenlerin ilgisi olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmen ve Yöneticilerin çoğu LGS ye hazırlanan öğrencilere devlet tarafından verilen ders kitapların soru ve etkinlikler noktasında yetersiz olduğu, Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) na öğrencilerin ilgili ve düzenli katılımlarıyla kursların verimli olduğu, öğrenci takibi koçluk ve seviye sınıflarının başarıyı artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Velilerin çoğu LGS ye hazırlanmada ders kitaplarının eksik olduğu, Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) nın verimli olduğu, LGS sınavına hazırlanırken destek, takviye alması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the formal and informal supportive program applications implemented in secondary schools that have achieved success in preparing students for the top 3% in the LGS exam in the last three years in Kırşehir province. The research is a case study design in the qualitative research type. This study, which uses the criterion sampling method, was obtained from 69 students, 20 teachers and administrators, and 28 parents in secondary schools in Kırşehir province. The data of the study were collected using semi-structured interview forms developed separately by the researcher for students, teachers-administrators and parents. Interview forms with open-ended questions were applied in the form of face-to-face interviews. Data analysis was done using the descriptive analysis method. According to the research findings, most of the students stated that the most important factors that increase their academic success in LGS are motivation, regular study, guidance, family support, remedial courses, taking private lessons, social activities, good physical conditions of the school and the interest of teachers. It has been concluded by most of the teachers and administrators that the textbooks given by the state to students preparing for LGS are inadequate in terms of questions and activities, that the courses are productive with the interested and regular participation of the students in the Support and Training Courses (DYK), and that student follow-up, coaching and level classes increase success. It has been concluded by most of the parents that the textbooks are insufficient in preparing for the LGS, that the Support and Training Courses (DYK) are efficient, and that they need to receive support and reinforcement while preparing for the LGS exam