III. Mehmed Dönemi sonuna kadar osmanlı şair meclisleri
Ottoman poets assemblies until the end of the Era of Mehmed III
  1. Tez No: 949958
  2. Yazar: ZEYNEP SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÇÖM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Edebiyat meclisleri veya edebî muhitler konusu, Klasik Türk Edebiyatı araştırmaları kapsamında çok önemli olmasına rağmen bir o kadar da ihmal edilen bir inceleme alanıdır. Edebî bir üretim değerlendirilirken içinde bulunduğu sosyo-ekonomik ve kültürel şartlardan bağımsız düşünülmez. Ancak klasik şiirimize dair bir dönem geliştirilen halktan kopuk olduğu algısı bunun üzerine düşünülmesini bile geciktirmiştir. Oysa klasik şiirin üretildiği mecralar olan şair meclisleri pek çok unsuruyla birlikte şiirde varlık gösterdiği gibi aynı zamanda Klasik Tür Edebiyatı içinde en çok rağbet gören nazım biçimi olan gazele bağlam oluşturması açısından incelemeye değerdir. Bununla beraber meclis ortamları, şiirin ortaya çıktığı yer olmakla kalmayıp aynı zamanda bu edebî üretimin dolaşımına imkân veren oluşumlardır. Bu çalışmanın amacı da başlangıçtan 16. yüzyıl sonuna kadar Osmanlı şair meclislerinin oluşum, gelişim ve unsurlarına eğilerek edebiyata tesirini incelemektir. Kaynaklardan elde edilen verilere dayanarak fiziki olarak bizzat bir araya gelmiş, çoğunlukla sahibi, mekânı ve katılımcılarından bir kısmı bilinen meclisler tespit edilerek sosyo-kültürel yönleriyle tartışılmış ve söz konusu dönemdeki şair haritası gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although literary assemblies or literary circles are very important within the scope of Ottoman Literature research, they are also a neglected field of study. When evaluating a literary production, it cannot be considered independently of its socio-economic and cultural conditions. However, the perception that our classical poetry was disconnected from the public, which developed for a period of time, delayed even thinking about it. However, poet assemblies, which are the mediums where divan poetry is produced, not only exist in poetry with many elements, but are also worth examining in terms of creating a context for the ode, the most popular verse form in Ottoman literature. However, parliamentary environments are not only the places where poetry emerges, but also the formations that enable the circulation of this literary production. The aim of this study is to examine the influence of Ottoman poet assemblies on literature by focusing on their formation, development and elements from the beginning to the end of the 16th century. Based on the data obtained from the sources, the assemblies that came together physically, mostly known to their owners, venues and some of the participants, were identified and discussed with their socio-cultural aspects, and an attempt was made to show the map of poets in the said period in question.