War and migration in twenty-first century Vietnamese American novels
Yirmi birinci yüzyıl Vietnamlı Amerikalı romanlarında savaş ve göç
- Tez No: 949957
- Danışmanlar: PROF. DR. BERGÜZAR MELDAN TANRISAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez, Vietnam Savaşı'nı çocukken deneyimlemiş veya Vietnamlı bir mülteci aileden gelen genç nesil Vietnamlılar tarafından yazılmış dört çağdaş Vietnamlı-Amerikalı romanı analiz eder. Bich Minh Nguyen'in Short Girls (2009), Aimee Phan'ın The Reeducation of Cherry Truong (2012), Lan Cao'nun The Lotus and The Storm (2014) ve Eric Nguyen'in Things We Lost to the Water (2021) Vietnam diasporasının farklı yönlerini konu alır. Vietnamlılar, Vietnam İç Savaşı'nda ABD hükümeti tarafından kurtarılması gereken kurbanlar olarak yansıtılmıştı. Vietnam'daki başarısızlığının ardından Amerika ulusal imajını sağlamlaştırmak için, Vietnamlıları Amerikan toplumuna ırksal ekonomik bağlılık üzerinden dahil etti. Vietnam mülteci deneyimini merkeze alan bu tez, her bölümde mülteci kampları, Vietnam erkekliği, çete oluşumu, etnik yerleşimler, bekar annelik, kuşak çatışması ve Vietnamlı Amerikalı kimliği gibi konuları tartışır. Bu bağlamda, ulusal abjeksiyon teorisi ve kritik mülteci çalışmalarından yararlanarak Vietnam diasporası adına yazılan anlatılara alternatif sunar. Savaştan sağ kurtulan önceki nesil, hayatta kalmak ve uyum sağlamak için politik olarak yapılandırılmış ırkçı özne konumlarına uygun hareket etmek zorundaydı. Ekonomik zorluklar, çatışan kültürel değerler ve devam eden travmalarla büyüyen çocukları, Vietnam kimliği ve Amerika'daki konumlarını etkileyen bir belirsizlik durumu ile yaşamaktadır. Romanları aracılığıyla bu yazarlar sözde“iyi savaş”anlatılarının ardındaki gerçeklikleri araştırarak tarihten gizlenmiş gerçekleri ortaya koymaktadırlar. Geçmişlerini araştırmak mülteci statülerini kabul etmek ve kutlamak için değerli bir adım sağlamaktadır. Bu anlatılar uzlaşma ve iyileşme gibi nihai hedefler sunmasa da Vietnamlı Amerikalı deneyiminin bu kısmının dile getirilmesi onlara alan açar. Bu yazarların anlatıları tüm kimliklerin saygıyla tanındığı, daha bütünleşik toplumların inşasına zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes four contemporary Vietnamese American novels written by the younger generation Vietnamese, who either experienced the Vietnam War as a child or is a descendant of a Vietnamese refugee family. Short Girls (2009) by Bich Minh Nguyen, The Reeducation of Cherry Truong (2012) by Aimee Phan, The Lotus and The Storm (2014) by Lan Cao, and Things We Lost to the Water (2021) by Eric Nguyen are written during the first quarter of the twenty-first century that feature different aspects of the Vietnamese diaspora. During the Vietnam Civil War, the Vietnamese were represented as victims to be liberated by the US government. After its failure in Vietnam, the US included the Vietnamese in American society through racial and economic subordination. This study uses national abjection theory and critical refugee studies to put the Vietnamese refugee experience at the center in each chapter and to offer an alternative reading of the Vietnamese diaspora, by discussing the refugee camp experience, Vietnamese masculinity, gang formation, ethnic enclaves, single motherhood, generational conflict, and Vietnamese American identity. The previous generation, the survivors of the war, had to act in accordance with the politically constructed racist subject positions to survive and integrate. Their children, raised with economic hardships, conflicting cultural values, and lingering traumas, experience a limbo state that affected their sense of identity and belonging. These writers explore the realities behind the so-called“good war”narratives and voice their abjection to challenge their victim position. The search for their past provides a step to acknowledge and celebrate their refugee status. Although these narratives do not offer ultimate reconciliation and healing, the articulation of this experience opens up space for them. These works pave the way for the construction of more integrated societies in which diverse identities are respectfully recognized.