Türk ve İran edebiyatlarında varoluşçu izlekler
Existentialist themes in Turkish and İranian literatures
  1. Tez No: 949959
  2. Yazar: FARNAZ RAHIMZADEHASL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
İran ve Türkiye, bin yılı aşkın süredir komşu olmaları nedeniyle ortak bir kültür, medeniyet ve geçmişi paylaşıp, tarih boyunca birçok alanda etkileşim içinde olmuştur. Bu iki ülke üzerine felsefe, sosyoloji, siyaset, ekonomi ve edebiyat gibi çeşitli bilim dallarında yapılan karşılaştırmalı araştırmaların mevcut olduğu ancak yeterli olmadığı gözlemlenmektedir. Edebiyat, her zaman dönemin aynası olmuştur ve edebi eserlerin incelenmesi toplumlar hakkında bilgi edinme fırsatı sunar. Ayrıca, edebiyatın toplumları etkileme, değiştirme ve yönlendirme işlevleri göz önüne alındığında, bu ihtiyaçları en iyi şekilde edebiyat aracılığıyla gidermek mümkündür. Bu çalışma kapsamında, Türk ve İran edebi eserleri incelenerek, bu eserlerdeki varoluşçuluk üzerine yazarların düşünceleri karşılaştırmalı bir biçimde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca iki milletin birbirini daha yakından tanımasına ve böylece iki ülkenin yakınlaşmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, varoluşçuluk akımının tanımı, tarihçesi, temsilcileri ve temel ilkeleri ile felsefe ve edebiyat ilişkisine kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde ise, varoluşçu Türk yazarların eserlerindeki varoluşçu unsurlar tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde, varoluşçu unsurlar İran varoluşçu yazarların eserlerinde araştırılmıştır. Son bölümde ise iki ülkenin yazarlarının eserlerindeki varoluşçu unsurların benzerlikleri ve farklılıkları karşılaştırmalı edebiyat bilimi çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca, her iki ülkenin edebiyatında önemli yeri olan bu yazarların varoluşçuluktan nasıl etkilendikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Edebiyatın toplumlar üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, bu tür çalışmaların iki milletin birbirini daha iyi anlamasına ve aralarındaki kültürel bağları güçlendirmesine katkıda bulunacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
Iran and Turkey, having been neighbors for over a thousand years, share a common culture, civilization, and history, engaging in interaction across various fields throughout history. While comparative studies in disciplines such as philosophy, sociology, politics, economics, and literature have been conducted on these two countries, they have been observed to be insufficient. Literature has always been a reflection of its time and offers insights into societies through the analysis of literary works. Moreover, considering literature's function in influencing, changing, and guiding societies, it is evident that these needs can be best addressed through literature. This study aims to examine Turkish and Iranian literary works to comparatively explore authors' thoughts on existentialism. Additionally, it seeks to contribute to mutual understanding between the two nations and thereby foster closer relations. The thesis consists of four chapters: The first chapter briefly discusses the definition, history, representatives, and basic principles of existentialism, along with its relationship with philosophy and literature. The second chapter identifies existential elements in the works of Turkish existentialist authors. The third chapter explores existential elements in the works of Iranian existentialist authors. The final chapter examines the similarities and differences in existential elements in the works of authors from both countries within the framework of comparative literature studies. Furthermore, efforts are made to uncover how influential existentialism has been on prominent authors in the literary traditions of both countries. Considering the impact of literature on societies, it is clear that such studies will contribute to better mutual understanding and strengthen cultural ties between the two nations.