Mesleki stresin algılanan çalışan performansına etkisinde iş-aile çatışmasının aracı, meslektaş desteğinin düzenleyici rolü: ARFF memurları örneği
The mediating role of work-family conflict and the moderating role of coworker support in the impact of occupational stress on perceived employee performance: A case study of ARFF officers
  1. Tez No: 949994
  2. Yazar: FİKRET BAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, mesleki stresin algılanan çalışan performansı üzerindeki etkilerini, iş-aile çatışmasının aracılık rolü ve meslektaş desteğinin düzenleyici rolü bağlamında incelemektir. Araştırma, Devlet Hava Meydanları İşletmesine (DHMİ) bağlı havalimanlarında görevli 466 ARFF (Airport Rescue and Fire Fighting) Memuru ile yapılmış olup, elde edilen veriler SPSS, AMOS ve SMART-PLS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler, araştırma hipotezlerinin doğruluğunu test etmek ve önerilen modelin geçerliliğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, mesleki stresin çalışan performansı üzerinde negatif bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca mesleki stresin, iş-aile çatışmasını artırdığı ve bu çatışmanın da çalışan performansını olumsuz yönde etkilediği gözlemlenmiştir. İş-aile çatışmasının, mesleki stres ile çalışan performansı arasındaki ilişkide önemli bir aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Diğer yandan, meslektaş desteği, iş-aile çatışması ile algılanan çalışan performansı arasındaki ilişkide düzenleyici bir etki göstermektedir. Araştırma ayrıca mesleki stresin iş-aile çatışması aracılığıyla çalışan performansı üzerindeki dolaylı etkisinde meslektaş desteğinin düzenleyici rolünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the effects of occupational stress on perceived employee performance, considering the mediating role of work-family conflict and the moderating role of coworker support. The research was conducted with a sample of 466 ARFF (Airport Rescue and Fire Fighting) officers working at airports under the General Directorate of State Airports Authority (DHMİ). The data collected were analyzed using SPSS, AMOS, and SMART-PLS software. The analyses were performed to test the accuracy of the research hypotheses and assess the validity of the proposed model. The findings indicate that occupational stress has a negative impact on employee performance. Furthermore, occupational stress was found to exacerbate work-family conflict, which in turn negatively affects employee performance. It was determined that work-family conflict plays a significant mediating role in the relationship between occupational stress and employee performance. Additionally, coworker support was found to have a moderating effect on the relationship between work-family conflict and perceived employee performance. The study also confirms the moderating role of coworker support in the indirect effect of occupational stress on employee performance through work-family conflict.