Satınalma kararlarında robotik süreç otomasyonu kullanımı ve bir uygulama
The use of robotic process automation in purchasing decisions and an application
- Tez No: 950005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET HASGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; Endüstri 4.0, Yapay Zeka, Endüstri 4.0 ve Yapay Zeka ile paralel çalışan Robotik Süreç Otomasyonu incelenmiş, bu bilgiler ışığında bir Makine İmalatı yapan fabrikasının satınalma departmanında RPA uygulamaları yapılmıştır. Çalışma, bir işletmenin satınalma süreçlerinde mevcut eksiklikleri ve bu eksikliklere yönelik önerileri ele almaktadır. Eksiklikler arasında görevlerin ayrılığı ilkesine aykırı durumlar, yazılı prosedür veya yönetmeliklerin bulunmaması, ERP sistemiyle yeterince entegre olunmamış süreçler, eksik erişim ve yetki tanımlamaları, bütçe takibinin yetersizliği ve daha fazlası yer almaktadır. Öneriler, bu eksiklikleri gidermeye yöneliktir. Öneriler arasında görevlerin ayrılığı ilkesine uygun bir şekilde yeniden yapılandırma, yazılı prosedürlerin oluşturulması, ERP entegrasyonunun iyileştirilmesi, erişim ve yetki tanımlamalarının iyileştirilmesi, bütçe kontrolünün otomatik hale getirilmesi, talep ve onay süreçlerinin düzenlenmesi ve daha fazlası bulunmaktadır. Bu çalışma, işletmelere süreçlerini iyileştirmelerinde yardımcı olmayı amaçlamaktadır ve aynı zamanda benzer araştırmalar yapacak kişilere kaynak oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In this study; Industry 4.0, Artificial Intelligence, Robotic Process Automation, which works in parallel with Industry 4.0 and Artificial Intelligence, were examined, and in the light of this informations, RPA applications were made in the purchasing department of a Machinery Manufacturing factory. The study addresses the existing shortcomings in a business's procurement processes and provides recommendations to rectify these deficiencies. Among the deficiencies are situations that do not comply with the principle of task separation, the absence of written procedures or regulations, processes that are not adequately integrated with the ERP system, inadequate access and authorization settings, budget tracking deficiencies, and more. The recommendations aim to address these deficiencies, including restructuring tasks in accordance with the principle of task separation, creating written procedures, improving ERP integration, enhancing access and authorization settings, automating budget control, organizing demand and approval processes, and more. This study is intended to assist businesses in improving their processes and can also serve as a resource for individuals conducting similar research.