Covid-19 pandemisinin hastaların statin grubu ilaç kullanımı hakkındaki düşüncelerine etkisi
The effect of the Covid-19 pandemic on patients' perspectives regarding statin medication use
  1. Tez No: 950045
  2. Yazar: SARP DOĞU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET COVİD-19 PANDEMİSİNİN HASTALARIN STATİN GRUBU İLAÇ KULLANIMI HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNE ETKİSİ Sarp Doğu DOĞAN İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, İzmir, Türkiye, 2025 Amaç: Statin kullanan hastaların ilaç kullanımına yönelik görüşlerinde COVID-19 pandemisi öncesi ve sonrası dönemde bir değişim olup olmadığını değerlendirmektir. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte planlanan bu çalışmada, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran ve statin kullanan 18 yaş üstü, bilişsel engeli olmayan ve pandemi döneminden önce statin tedavisi almış olan 135 hasta yüz yüze anket yöntemiyle değerlendirildi. Veri toplama araçları arasında sosyodemografik bilgiler ve pandemi öncesi ile sonrası statin kullanımıyla ilgili tutumları karşılaştıran 32 soruluk anket yer aldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF THE COVID-19 PANDEMİC ON PATİENTS' PERSPECTİVES REGARDİNG STATİN MEDİCATİON USE Sarp Doğu DOĞAN Izmir Katip Celebi University, Faculty of Medical Sciences Department of Family Medicine Medical Specialization Thesis, Izmir, Türkiye, 2025 Aim: To evaluate whether there was a change in attitudes toward statin use among patients before and after the COVID-19 pandemic. Methods: This cross-sectional descriptive study included 135 statin-using patients aged over 18, without cognitive impairment, who had been receiving statin treatment prior to the pandemic and presented to the Family Medicine Clinic at İzmir Katip Çelebi University. Data were collected via face-to-face interviews using a 32-item questionnaire assessing sociodemographic data and attitudes toward statin use before and after the pandemic.