Kolorektal kanser cerrahisinde postoperatif analjezide kullanılan transversus abdominis plan bloğunda, bupivakain ve bupivakain+deksmedetomidinin etkinlik ve süresi
Effectiveness and duration of bupivacaine and bupivacaine + dexmedetomidine in transversus abdominis plane block used for postoperative analgesia in colorectal cancer surgery
- Tez No: 950044
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÜNVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kolorektal kanser cerrahisi geçiren hastalarda uygulanan transversus abdominis plan (TAP) bloğunda yalnızca bupivakain ile bupivakain+deksmedetomidin kombinasyonunun postoperatif analjezik etkinlik ve süresi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ocak 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında, genel anestezi altında elektif kolorektal kanser cerrahisi geçiren, ≥18 yaş, 84 hastada prospektif gözlemsel olarak gerçekleştirildi. Analjezi için TAP blok uygulanan hastalar anestezi uzmanının lokal anestezik (LA) tercihine göre iki gruba ayrıldı: Bilateral 20'şer ml %0.25 bupivakain (Grup B, n=42) veya %0.25 bupivakain+0.5 mcg/kg deksmedetomidin (Grup BD, n=42) kullanılan hastalar. Postoperatif 1., 2., 6., 12., 24. ve 48. saatlerde sayısal ağrı skalası (NRS) ve ramsay sedasyon skalası (RSS) skorları değerlendirildi. Kalp hızı (KH), ortalama arter basıncı (OAB), ilk analjezik ihtiyacına kadar geçen süre ve 48 saatlik toplam opioid tüketimi kaydedildi. Bulgular: Grup BD'de postoperatif ilk 48 saatte ölçülen NRS skorları, Grup B'ye kıyasla daha düşüktü (p0.05). RSS skoru, Grup BD'de 1.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the postoperative analgesic efficacy and duration of transversus abdominis plane (TAP) block using either bupivacaine alone or a combination of bupivacaine and dexmedetomidine in patients undergoing colorectal cancer surgery. Materials and Methods: The study was conducted as a prospective observational study between January 2024 and April 2025 in 84 patients aged ≥18 years who underwent elective colorectal cancer surgery under general anesthesia. Patients who received TAP block for analgesia were divided into two groups based on the anesthesiologist's preference of local anesthetic (LA): those who received 20 mL of 0.25% bupivacaine bilaterally (Group B, n=42), and those who received 0.25% bupivacaine + 0.5 mcg/kg dexmedetomidine (Group BD, n=42). Numeric Rating Scale (NRS) and Ramsay Sedation Scale (RSS) scores were assessed at postoperative 1st, 2nd, 6th, 12th, 24th, and 48th hours. Heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), time to first analgesic requirement, and total opioid consumption within 48 hours were recorded. Results: In Group BD, the NRS scores measured during the first 48 postoperative hours were lower compared to Group B (p0.05).