Rekanalizasyon tedavisi uygulanmış akut iskemik inme hastalarında, COVID-19 pandemisinin, hastane öncesi ve acil servis yönetimi üzerindeki etkisinin geriye dönük araştırılması
Retrospective investigation of the effect of the COVID-19 pandemic on pre-hospital and emergency department management in patients with acute ischemic stroke treated with recanalization
- Tez No: 773227
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZAKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Erdem, S. 'Rekanalizasyon Tedavisi Uygulanmış Akut İskemik İnme Hastalarında, Covid-19 Pandemisinin, Hastane Öncesi ve Acil Servis Yönetimi Üzerindeki Etkisinin Geriye Dönük Araştırılması' Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2022. Akut iskemik inme (Aİİ) önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Güncel tedavi kılavuzları ile uygunluk saptanan hasta gruplarına intravenöz rekombinant doku plazminojen aktivatörü (IV rtPA) ve mekanik trombektomi (MT) olmak üzere rekanalizasyon tedavileri uygulanmaktadır. 11 Mart 2020 tarihinde ilan edilen Covid-19 pandemisinin, Aİİ'nin hastane öncesi ve hastane yönetimindeki etkilerinin karşılaştırılması amacıyla pandemi öncesi 1 yıl ve pandemi dönemindeki 1 yıl içerisinde başvuran ve rekanalizasyon tedavisi almış olan 433 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, vital bulguları, hastaneye başvuru yolları, 112 ambulans servisi başvuru özellikleri (komuta reaksiyon süresi, istasyon reaksiyon süresi, olay yerinde geçirilen süre, hastane teslim süresi), acil servisi yönetimi (IV rtPA tedavisinin verildiği zaman aralığı, semptom-kapı süresi, kapı-BT süresi, kapı-iğne süresi, semptom-iğne süresi), klinik durum ve prognoz (başvuru NIHSS değeri, 24. Saatteki NIHSS değeri değişimleri, taburculuk mRS değerleri ,3. Aydaki mRS değerleri), tedavi sonrası gelişen komplikasyonlar, mortalite oranı ve mortalite nedenleri karşılaştırılmıştır. Pandemi dönemiyle başvuru yollarında değişiklikler görülmüştür. 112 ambulans servisi hizmetinde olay yerinde geçirilen sürede artış görülmüştür. Acil servis yönetiminde kapı-BT ve kapı-iğne süresinde artış görülmüştür. Başvuru anında hastaların klinik durumu her iki dönemde benzer olmakla birlikte IV rtPA grubunda pandemi döneminde kötü pognoz lehine bir artış görülmüş, MT grubunda ise değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Erdem, S. Retrospective Investigation of the Effect of the Covid-19 Pandemic on Pre-Hospital and Emergency Department Management in Patients with Acute Ischemic Stroke Treated with Recanalization Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Emergency Department Residency Thesis Eskisehir, 2022 Acute ischemic stroke is an important cause of morbidity and mortality. Recanalization treatments, including intravenous recombinant tissue plasminogen activator (IV rtPA) and mechanical thrombectomy (MT), are applied to patient groups found to comply with current treatment guidelines. To compare the effects of the Covid-19 pandemic, which was announced on March 11, 2020, of AII in prehospital and hospital management, 433 patients who applied and received recanalization treatment within 1 year before the pandemic and 1 year during the pandemic period were included in the study. Demographic characteristics of patients, comorbid diseases, vital signs, ways of applying to the hospital, 112 ambulance service admission characteristics (command reaction time, station reaction time, time spent at the scene, hospital delivery time), emergency service management (time interval in which IV rtPA treatment is given, symptom -door time, door-CT time, door-needle time, symptom-needle time), clinical status and prognosis (at admission NIHSS value, changes in NIHSS values at 24 hours, mRS values at discharge, mRS values at 3 months), developing after treatment complications, mortality rate and causes of mortality were compared. During the pandemic period, there have been changes in the ways of application. An increase was observed in the time spent at the scene in 112 ambulance service services. There was an increase in door-CT and door-needle time in emergency department management. Although the clinical status of the patients at the time of admission was similar in both periods, an increase in favor of poor prognosis was observed in the IV rtPA group during the pandemic period, while no change was observed in the MT group.