İklim diplomasisinde Avrupa Birliği'nin rolünün analizi
Analysis of the role of the European Union in climate diplomacy
- Tez No: 950046
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
İklim değişikliğinin göç, güvenlik, çatışma, gıda krizi gibi çok boyutlu yapısı Uluslararası İlişkiler disiplininde sıklıkla tartışılan bir konu hâline gelmesine neden olurken, uluslararası sistemdeki aktörlerin uzlaşı arayışları“iklim diplomasisi”özel alanının doğmasına yol açmıştır. Bu bağlamda küresel iklim krizi ile mücadelede iklim rejiminin oluşturulmasını, normların ortaya çıkmasını ve bu normların uluslararası alanda kabul görmesini sağlayan iklim diplomasisi, aktörler arası ilişkilerin barışçıl bir şekilde sürdürülmesinde kilit rol oynamış, inşa edici bir rol üstlenerek iklim normlarının tartışılmasını sağlamıştır. Avrupa Birliği (AB) ise bir aktör olarak iklim diplomasisinin normlar temelinde şekillenmesini ve yayılmasını sağlayarak sorumluluk almıştır. Bu bağlamda tez çalışmamızda iklim diplomasisinde etkili olan“azaltım”,“ihtiyatlılık”,“sürdürülebilir kalkınma”,“ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluk”ile“kayıp ve hasar”normları irdelenerek, AB'nin iklim diplomasisindeki rolü analiz edilmiştir. Uluslararası İlişkiler disiplininde söylem, norm gibi faktörlerin, aktörlerin davranışları üzerinde etkili olduğu ve sistem içinde yer alan aktörlerin birbirini karşılıklı olarak inşa ettiği varsayımları çalışmamızın Sosyal İnşacılık bağlamında ele alınmasını gerekli kılmıştır. Söylem analizi ve görüşme yönteminin birlikte kullanıldığı tez çalışmamızda, AB'nin iklim diplomasisinde“norm girişimcisi”olarak rol aldığı ve iklim diplomasisini normlar temelinde şekillendirdiği iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multidimensional structure of climate change such as migration, security, conflict and food crisis causes it to become a frequently discussed problem in the discipline of International Relations, while the search for consensus by the actors in the international system has led to the emergence of special field of“climate diplomacy”. In this context, climate diplomacy, which enables the establishment of the climate regime, emergence of norms and international acceptance of these norms in the fight against the global climate crisis, has played a key role in peaceful maintenance of relations between actors and has ensured the discussion of climate norms by assuming a constructive role. The European Union (EU), on the other hand, has taken responsibility by ensuring that climate diplomacy is shaped and disseminated on the basis of norms. In this context, in our thesis,“mitigation”,“precautionary”,“sustainable development”,“common but differentiated responsibility”and“loss and damage”which are effective in climate diplomacy, are examied and the role of the EU in climate diplomacy has been analyzed. In the discipline of International Relations, the assumptions that factors such as dicourse and norms are effective on the behavior of actors and that the actors in the system mutually construct each other have necessiated the consirderation our study in the context of Social Constructivism. In the thesis, in which discourse analysis and interview methods are used together, it has been claimed that the EU acts as a“norm entrepreneur”in climate diplomacy and shapes climate diplomacy on the basis of norms.