Hastanede yatarak antibiyotik kullanan yoğun bakım dışı ve yoğun bakım hastalarında antibiyotik spektrum indeksi (ASİ) temelli de-eskalasyon/eskalasyon pratikleri ve bu pratiklerin mortalite, direnç ve antibiyotik ilişkili yan etki gelişimi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Antibiotic Spectrum Index (ASI)-based de-escalation/escalation practices and their impact on mortality, resistance, and antibiotic-related adverse events in hospitalized patients receiving antibiotics in non-intensive care and intensive care units
- Tez No: 950049
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YÖRÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Antimikrobiyal direnç, küresel bir sağlık sorunu olup, bu sorunun yönetiminde antimikrobiyal yönetişim kritik öneme sahiptir. Antimikrobiyal de-eskalasyon, tedavi etkinliğini korurken gereksiz geniş spektrumlu antibiyotik kullanımını azaltmayı hedefleyen antimikrobiyal yönetişim uygulamalarının temel bileşenlerinden biridir. Bu çalışmada, servis ve yoğun bakım hastalarında de-eskalasyon uygulamalarının yaygınlığı, belirleyicileri ve klinik sonuçları ile antimikrobiyal direnç gelişimi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma, Ocak–Aralık 2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi'nde enfeksiyon şüphesiyle ampirik intravenöz antibiyoterapi başlanan erişkin hastalarda yürütülmüştür. Hastalar servis ve yoğun bakım hastaları olmak üzere iki kohorta incelenmiş; tedavi sürecine göre ise de-eskalasyon, değişiklik yok ve eskalasyon olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Birincil sonlanım noktaları; antimikrobiyal direnç gelişimi, antibiyotik ilişkili yan etki ve akut böbrek hasarı ile 90 günlük mortalite üzerindeki etkilerin değerlendirilmesidir. İkincil sonlanım noktaları ise de-eskalasyonu etkileyen faktörler ile de-eskalasyonun yatış ve tedavi süresine etkisinin incelenmesidir. Antibiyotik spektrumları, merkez laboratuvarı duyarlılık verileri referans alınarak modifiye edilen Antibiyotik Spektrum İndeks (ASİ) skoru ile değerlendirilmiştir. Veriler IBM SPSS (sürüm 30.0) ve R (sürüm 4.5.0) ile analiz edilmiş; uygun istatistiksel testlerin yanı sıra lojistik regresyon, Cox regresyon ve Fine & Gray analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 468 servis ve 110 yoğun bakım hastası dâhil edilmiştir; de-eskalasyon oranı sırasıyla %27,8 ve %18,2 olarak bulunmuştur. Medyan de-eskalasyon günü 5 (IQR: 4–7) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Antimicrobial resistance is a global health problem, and antimicrobial stewardship plays a critical role in its management. Antimicrobial de-escalation is one of the core components of stewardship programs, aiming to reduce unnecessary use of broad-spectrum antibiotics while maintaining treatment efficacy. This study aims to evaluate the prevalence, determinants, and clinical outcomes of de-escalation practices, as well as their impact on antimicrobial resistance development, in both medical ward and intensive care unit patients. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted between January and December 2024 at Ankara University İbni Sina Hospital among adult inpatients who were started on empirical intravenous antibiotic therapy due to suspected infection. Patients were evaluated in two cohorts as medical ward and ICU patients, and further categorized into three groups according to treatment strategy: de-escalation, no change, and escalation. Primary outcomes included the impact of de-escalation on antimicrobial resistance development, antibiotic-related adverse effects/acute kidney injury and 90-day mortality. Secondary outcomes were to identify factors associated with de-escalation and to evaluate its effect on length of hospital stay and duration of antibiotic therapy. Antibiotic spectrums were assessed using the modified Antibiotic Spectrum Index (ASI), adapted to local susceptibility data. Data were analyzed using IBM SPSS (version 30.0) and R (version 4.5.0); appropriate statistical tests as well as logistic regression, Cox regression, and Fine & Gray regression analyses were applied. Results: A total of 468 non-ICU and 110 ICU patients were included in the study; the de-escalation rate was 27.8% and 18.2%, respectively. The median day of de-escalation was 5 (IQR: 4–7).