Kazimir Maleviç'in 'Odunları Getirdiler' şiirinin cut-out kuklalarla animasyon olarak yorumlanması
Interpretation of Kazimir Malevich's poem 'The Lumber's Here' as an animation with cut-out puppets
- Tez No: 950050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA TULUKÇU ARKMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dekor Ve Kostüm Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Rus Avangardı'nın doğuşu, gelişmesi, olgunlaşması, varoluşunun en parlak dönemini yaşaması ve ardından da trajik bir şekilde sonlanması, 1907-1932 yılları arasında çeyrek asır gibi kısa bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu sanatsal oluşum (olgu), Rus sanat tarihinde önemli bir yer edinmesinin yanında Avrupa sanatında da devrimsel nitelik taşımaktadır. Sovyetler Birliği'nin her köşesine sanat okulları ve müzeler açılmış ve sayısız sanat toplulukları kurulmuştur. Adeta bir“Rus Rönesansı'nın”yaşandığı bu ilerici tutumun ardından siyasi konjonktürün değişimine bağlı olarak, Sovyetler Birliği yönetimini ele alan yeni iktidar bu avangart eğilimleri Rus kültüründen tamamen silmeye çalışmıştır. Sanatçılar ise değişen ideoloji yüzünden türlü sorunlarla karşı karşıya gelmişlerdir. Pek çok avangart sanatçı sert eleştiriler altında üretmeye çabalamış ve toplumdan dışlanmıştır. Bazıları ise zorunlu göçe maruz kalmıştır. Rus Avangardı ne kadar“ütopik”bir girişim olarak anılırsa anılsın geride sayısız sanat yapıtı ve mimari eser bırakmıştır. Bu eser metninde Rus Avangardı'nın önemli bir temsilcisi ve yaratıcılarından biri olan Kazimir Severinoviç Maleviç'in bulunduğu ortamın politik durumu bağlamında hayatına, sanatsal üretimlerine, teorik ve pek bilinmeyen edebi yönüne bir bakış atmaya çalışılmıştır. Sanatçının yaşadığı dönem itibarıyla Rusya'nın rejim değişimi sırasında bir“Tovarish”(yoldaş) olarak var olma çabasına değinilmiştir. Yeni kurulan ülkede eğitim konusunda adeta seferberlik ilan edilmesiyle Maleviç en uzak köylerde ve kasabalarda sanat eğitimi vermeye gitmiş ve Vitebsk'de önemli bir avangard sanat okulu ve topluluğu kurmuştur. Maleviç'in çalışmaları ve verdiği eğitim sayesinde sanat ile pratik yaşam arasında bir köprü kurmuştur. Günümüzde“tasarım”olarak nitelenen bir nesnenin üretim sürecini sanatla harmanlamıştır. Rus sembolizminden çıkıp avangardın birçok akımını deneyimlemiştir. Sanatçı, yolculuğunun sonunda“süprematizm”akımını yaratarak formu sıfır noktasına eriştirmiştir. 1914'de icat edilerek günümüze kadar gelen rotoskop tekniği, cut-out stop motion canlandırma yöntemi de kullanılarak Maleviç'in edebi eserlerinden biri olan“Odunları Getirdiler”şiiri bir kukla animasyon projesi olarak ele alınmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Maleviç, Süprematizm, Animasyon, Cutout, Rotoskop
Özet (Çeviri)
The birth of the Russian Avant-Garde, its development, maturation, the brightest period of its existence and then its tragic end covers a short period of a quarter of a century between 1907 and 1932. This artistic formation (phenomenon) not only occupies an important place in the history of Russian art, but also revolutionised European art. Art schools and museums were opened in every corner of the Soviet Union and numerous art societies were established. After this progressive attitude, which was almost a 'Russian Renaissance', due to the change in the political conjuncture, the new government that took over the Soviet Union tried to completely erase these avant-garde tendencies from Russian culture. Artists, on the other hand, faced various problems due to the changing ideology. Many avant-garde artists struggled to produce under harsh criticism and were ostracised from society. Some of them were subjected to forced migration. No matter how 'utopian' an attempt the Russian Avant-Garde was, it left behind countless works of art and architectural works. In this text, an attempt has been made to look at the life, artistic productions, theoretical and little-known literary aspects of Kazimir Severinovich Malevich, an important representative and one of the creators of the Russian Avant-Garde, in the context of the political situation of his environment. The artist's endeavour to exist as a 'Tovarish' (comrade) during the regime change in Russia was mentioned. With the mobilisation of education in the newly established country, Malevich went to give art education in the most remote villages and towns and established an important avant-garde art school and community in Vitebsk. Through Malevich's work and the education he provided, he built a bridge between art and practical life. He blended the production process of an object, which is nowadays characterised as 'design', with art. He left Russian symbolism and experienced many currents of the avant-garde. At the end of his journey, the artist created the 'suprematism' movement and brought the form to the zero point. The rotoscope technique, which was invented in 1914 and has survived to the present, and the cut-out stop motion animation method were used together, and the poem 'The Lumber's Here', one of Malevich's literary works, was tried to be handled as a puppet animation project. KEY WORDS: Malvevich, Suprematism, Animation, Cutout, Rotoscope