Postkolonyal teorilerle performans sanatı: Türkiye üzerine eleştirel bir okuma
Performance art and postcolonial theories: A critical reading on Türkiye
- Tez No: 950053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Art History, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişen postkolonyal teoriler, sömürgeciliğin devam eden etkilerine ve farklılaşan biçimlerine yönelik eleştiriler geliştirerek Avrupa merkezcilik, yerellik, kimlik, dil, toplumsal cinsiyet ve beden gibi kavramları yeniden düşünmeye açmıştır. Teorilerin öne sürdüğü mâdun perspektifiyle duyulur kılınan“öteki”kimliklerin çok sesli mevcudiyeti, toplumsal dönüşümde önemli roller üstlenmiştir. Duyulur olanın politikasını tersyüz eden bu yeni bakış açıları, tarihin ve toplumsal alanın alternatif düşünümünü mümkün kılmaktadır. Sanat da bu süreçte yalnızca estetik bir alan olarak değil,“duyumsanabilir olanda yeni dağılımlar yapmayı”mümkün hale getiren politik bir alan olarak belirmektedir. Sürekli yeni etkileme ve etkilenme yolları arayan, giderek toplumsal düşünüm ve dönüşümün ayrılmaz parçası haline gelen sanatın yöntemsel olarak zengin ve çeşitliliğe olanak sağlayan çağdaş formları sanatta ifade ve eylem alanını genişletmektedir. Bu bağlamda bir çağdaş sanat pratiği olan ve postkolonyal teorilerle aynı dönemde öne çıkan performans sanatı, bireysel ve toplumsal olanın sınırlarını zorlayan ve var olan yapıları dönüştürebilen güçlü pratikler üretmektedir. Sanatçıların bedenlerini bir ifade aracı olarak kullandığı performanslar, kültürel, politik ve duygusal olandan bağımsız düşünülemez. Performans etrafında gelişen“performatif estetik”, sanatın hem icra boyutunu hem de izleyiciyle kurduğu duygusal ve toplumsal ilişkiyi yeniden tanımlar. Bu tez çalışması; performatif ifadeyi, çağımıza zorunlu olarak eşlik eden kopuşun postkolonyal izleriyle takip ederek yeni tahayyül ve yaratıcı pratiklere yansımasının var olan sınırları genişletme imkânlarını ele almak istemektedir. Postkolonyal tartışmalarla performativitenin ve performans sanatının kendine özgü politik ve estetik rejimlerini düşünürken, duygu ve coğrafya temelli bir zeminde bu iki alanın ortaklaşan meramını ve birbirini besleyen yanlarını düşünmeyi amaçlar. Tartışmaları Türkiye'ye de taşıyarak alana kanonik olmayan okuma biçimleriyle bir giriş yapmak ister. Bu doğrultuda çalışma, Türkiye bağlamında yapılacak yakın okumalarla birlikte performatif estetiğin ve postkolonyal tahayyülün nasıl bir araya geldiğini ve birlikte nasıl imkânlar yaratabileceğini araştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Postcolonial theories, which began to develop in the second half of the 20th century, have reopened discussions on concepts such as Eurocentrism, locality, identity, language, gender, and the body by critically addressing the ongoing effects and shifting forms of colonialism. Through the subaltern perspective they introduce, these theories have made the polyphonic presence of“other”identities audible, playing a significant role in processes of social transformation. These new perspectives, which reverse the politics of the perceptible, make alternative ways of thinking about history and the social sphere possible. In this context, art emerges not merely as an aesthetic field, but as a political one that enables“new distributions of the perceptible.”Contemporary forms of art, rich and diverse in method, expand the field of artistic expression and action by constantly seeking new ways of influencing and being influenced, becoming an inseparable part of social thought and transformation. Performance art, arising alongside postcolonial theory as a contemporary art practice, produces powerful interventions that challenge the boundaries between the individual and the social and hold the potential to transform existing structures. Performances in which artists use their bodies as a means of expression cannot be considered independently of cultural, political, and emotional contexts. The“performative aesthetic”that has developed around performance redefines both the performative dimension of art and the emotional and social relationships it establishes with its audience. This thesis aims to explore the possibilities of expanding the current boundaries of performative expression by tracing its postcolonial resonances, which inevitably accompany our time, and reflecting on their implications for new imaginaries and creative practices. While engaging with the distinct political and aesthetic regimes of performativity and performance art in postcolonial discussions, the study seeks to explore the shared intentions and mutually nourishing aspects of these two fields on an emotional and geographical ground. By bringing these discussions into the context of Turkey, it also aims to introduce non-canonical readings into the field. In this direction, through close readings, the study will investigate how performative aesthetics and postcolonial imagination come together in the Turkish context, and how they might generate new possibilities together.