Zaman serisi ve sinir ağları kullanarak meme kanseri teşhisinde makine öğrenmesi modellerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of machine learning models for breast cancer diagnosis using time series and neural networks
  1. Tez No: 950056
  2. Yazar: SERKAN TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışması, meme kanseri gibi küresel bir sağlık sorunu karşısında erken teşhisin önemini ve bu amaçla gelişmiş teknolojik yöntemlerin potansiyelini öne çıkarır. Meme kanseri, dünya genelinde kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türlerinden biri olduğu için, teşhis süreçlerindeki iyileştirmeler doğrudan hayat kurtarıcı sonuçlar doğurabilir. Bu çalışma, zaman serisi analizi ve sinir ağları gibi iki önemli ve güçlü teknolojik yaklaşımı kullanarak, meme kanseri teşhisinde kullanılan mevcut yöntemlerin etkinliğini karşılaştırmaktadır. KAN, ARIMA ve LSTM gibi farklı modellerin etkinliğini kıyaslayarak, bu tez bilimsel araştırmada derinlemesine bir analiz sunmaktadır. Bu modeller arasındaki performans karşılaştırması, hangi yöntemin meme kanseri teşhisi için daha uygun olduğunu belirlemede kritik bir rol oynayabilir. Ayrıca, bu çalışma, karmaşık veri yapılarını işleyebilme ve uzun vadeli bağımlılıkları modelleyebilme yetenekleri açısından farklı algoritmaların sınırlarını ortaya koyar. Sonuç olarak, bu tez, makine öğrenmesi ve zaman serisi analizinin sağlık alanındaki uygulamalarını genişletmek için önemli bir adım oluşturmaktadır. Teşhis süreçlerinin iyileştirilmesi, erken müdahale imkanlarının artırılması ve hasta bakım kalitesinin yükseltilmesi gibi doğrudan etkilerle, sağlık hizmetlerinde devrim yaratabilir. Bu yönüyle, tez çalışması, akademik literatüre ve tıbbi uygulamalara önemli katkılarda bulunmayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This thesis emphasizes the importance of early diagnosis in the face of global health issues such as breast cancer and highlights the potential of advanced technological methods for this purpose. Since breast cancer is one of the most common types of cancer among women worldwide, improvements in diagnostic processes can lead to life-saving outcomes. This study compares the effectiveness of current methods used in breast cancer diagnosis by utilizing two significant and powerful technological approaches: time series analysis and neural networks. By comparing the effectiveness of different models such as KAN, ARIMA, and LSTM, this thesis presents an in-depth analysis within the scope of scientific research. The performance comparison among these models can play a critical role in determining which method is more suitable for breast cancer diagnosis. Additionally, this study reveals the limitations of different algorithms in terms of their ability to handle complex data structures and model long-term dependencies. In conclusion, this thesis represents an important step in expanding the applications of machine learning and time series analysis in the field of healthcare. By improving diagnostic processes, increasing the possibilities for early intervention, and enhancing the quality of patient care, it has the potential to revolutionize healthcare services. In this respect, the thesis aims to make significant contributions to academic literature and medical practice.