Göçmen gençlerde başa çıkma becerileri ve sosyal uyumun geliştirilmesi: Bilişsel davranışçı müdahale programının etkililiği'
Improving coping skills and social adjustment in migrant youth: Effectiveness of cognitive behavioral intervention program'
- Tez No: 950059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın genel amacı; Türkiye'de yüksek öğrenim gören Suriye, Filistin, Afganistan ve Irak uyruklu üniversite öğrencilerinin sosyal uyum ve başa çıkma becerilerine yönelik geliştirilen bilişsel davranışçı müdahale programının göçmen üniversite öğrencileri üzerindeki etkisini incelemektir. Uygulama, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitelerinde farklı fakülte ve bölümlerde okuyan 36 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Seçkisiz olarak belirlenen öğrencilerin 18'i deney grubunu, 18'i kontrol grubunu oluşturmaktadır. Sekiz hafta boyunca devam eden oturumların süresi, haftada bir ve 90 dakikadır. Ön test, son test ve izleme testi ölçümleri kullanılarak elde edilen verilerin analizleri için; Bağımsız Örneklem t-testi, Tekrarlı Ölçümler Tek Yönlü Varyans Analizi ve İkili Karşılaştırmalar Testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; deney grubunda yer alan katılımcıların sosyal uyum puanları anlamlı düzeyde artış göstermiştir. Bununla birlikte, deney grubunda yer alan katılımcıların anksiyete, depresyon ve stres puanları anlamlı düzeyde düşerken; kontrol grubunda yer alan katılımcıların stres puanları anlamlı bir artış göstermiştir. Son olarak, deney grubunda yer alan katılımcıların stresle başa çıkma becerileri sağlıklı mekanizmalarda artış gözlemlenirken; işlevsel olmayan çaresiz ve boyun eğici başa çıkma stratejilerinin puanlarının azaldığı bulunmuştur. Öte yandan, kontrol grubunda yer alan katılımcıların çaresiz yaklaşım başa çıkma mekanizma puanlarında artış kaydedilmiştir. Bu bulgular, alan yazındaki diğer çalışmalarla kıyaslandığında; benzerlikler ve farklılıklar bulunmaktadır. Çalışmanın bulguları, uygulanan program içeriği ve uygulama koşulları kuramsal ve yöntemsel konular üzerinden tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim of the study is to examine the effect of the cognitive behavioral intervention program developed for the social adjustment and coping skills of Syrian, Palestinian, Afghan, and Iraqi university students studying in Turkey on immigrant students. The application was carried out with 36 students studying different faculties and departments at Uludağ University and Bursa Technical University. Eighteen of the randomly selected students constituted the experimental group and 18 constituted the control group. The duration of the sessions, which lasted eight weeks, was once a week for 90 minutes. Independent Sample t-test, Repeated Measures One-Way Analysis of Variance, and Pairwise Comparisons Test were applied to analyze the data obtained using pre-test, post-test, and follow-up test measurements. As a result of the study, the social adjustment scores of the participants in the experimental group increased significantly. However, anxiety, depression, and stress scores of the participants in the experimental group decreased significantly, while stress scores of the participants in the control group increased significantly. Finally, while the healthy mechanisms of coping skills of the participants in the experimental group increased, the scores of dysfunctional helpless and submissive coping strategies were found to decrease. On the other hand, the helpless approach coping mechanisms of the participants in the control group were found to increase. When these findings are compared with other studies in literature, there are similarities and differences. The findings of the study, program content and implementation conditions are discussed and interpreted through theoretical and methodological issues.