Mekâna özgü tiyatroda beden ve oyunculuk
Body and acting in site-specific theatre
- Tez No: 950058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖMER AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, 1960 sonrası ortaya çıkan Mekâna Özgü Tiyatro'nun (Site-Specific Theatre), beden ve oyunculuk yaklaşımları incelenmiştir. Mekâna Özgü Tiyatro geleneksel tiyatro sahnesini reddederek, tiyatro deneyimini buluntu mekanlar özelinde dönüştürür. Çalışma, odağını“Nasıl bir beden?”ve“Nasıl bir oyunculuk”sorularını alarak buluntu mekândaki performansçı/oyuncunun teknik ve teorik açıdan bir uygulamalarının peşine düşmüştür. Bu biçimde mekân, anlatımın dramaturjik bir özne olarak başat unsurudur. Dolayısıyla fiziksel ve duyusal algılar aracılığıyla yeni bir etkileşim biçimi gereksinir. Bu bağlamda, buluntu bir mekândan yola çıkılarak üretilen performansın mekân-beden-oyuncu eksenindeki kaygan sınırları tartışılmış; Mekâna Özgü Tiyatro'nun tasarım ve üretim aşamaları Mike Pearson, Geraldine Pilgrim, Anne Bogart gibi çağdaş yönetmenlerin performans ve çalışma önerileriyle birlikte okunmuştur. Bu doğrultuda Mekâna Özgü Tiyatro'nun konvansiyonel tiyatrodaki oyunculuk ve beden anlayışıyla ayrışan ve benzeşen taraflarının bulgulanması hedeflenmiştir. Çalışma aynı zamanda, oyuncu/performansçının mekanla ilişkilenmesindeki bedensel ve duyusal farkındalığını nasıl arttırılabileceğine dair hangi araçların bulunduğunu ortaya koyar. Geleneksel tiyatroda arka planda kalıp sıkça unutulan beden deneyimi, böylesi bir biçimde nasıl görünür olabilir? Gerçek bir mekânda, gerçekten var olan ve kendine ait bir yaşantısı bulunan tasarım unsurları arasında nasıl bir“oyundan”ve oyuncudan söz edebiliriz, edebilir miyiz?
Özet (Çeviri)
This thesis examines the approaches to the body and acting in Site-Specific Theatre, which emerged after the 1960s. Site-Specific Theatre rejects the traditional stage and transforms the theatrical experience based on found spaces. The study focuses on the questions“What kind of body?”and“What kind of acting?”in an effort to explore, both technically and theoretically, the practices of the performer/actor in found spaces. In this form, space becomes a dominant element, functioning as a dramaturgical subject of expression. Therefore, it necessitates a new form of interaction through physical and sensory perception. In this context, the fluid boundaries between space, body, and performer in performances produced from a found space are discussed. The design and production phases of Site-Specific Theatre are examined in relation to the performance and working methods proposed by contemporary directors such as Mike Pearson, Geraldine Pilgrim, and Anne Bogart. Accordingly, the aim is to identify the points at which Site-Specific Theatre diverges from or intersects with the understanding of acting and the body in conventional theatre. The study also explores the tools available to enhance the bodily and sensory awareness of the performer/actor in relation to space. How can the bodily experience, often relegated to the background and overlooked in traditional theatre, become visible in this form? In a real space, among design elements that genuinely exist and possess their own lived history, can we speak of a“play”and an actor—and if so, how?