Sağlık okuryazarlığı düzeyinin kanser bilinç düzeyine etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of health literacy level on cancer awareness level
  1. Tez No: 950060
  2. Yazar: EMRE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık okuryazarlık düzeyinin kanser bilinç düzeyine etkisini incelenmesidir. Araştırmanın verileri Konya ilinin merkez ilçeleri olan Karatay-Meram-Selçuklu ilçelerinde ikamet etmekte olan 18- 65 yaş kişilerden elde edilmiştir. Yapılan araştırmada 412 kişiden veri elde edilmiştir. Araştırma da sağlık okuryazarlığı ölçeği, kanser bilgi yükü ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerinin analizi için betimleyici istatistiklerden olan frekans ve yüzde dağılımları ile ortalama ve standart sapma gibi analizler, demografik özelliklere ait veriler ile ölçekler arasında ilişki ve etkinin derecesini incelemek amacıyla parametrik testler olan bağımsız örneklem t testi ile tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Analizlerde farklılıkların belirlenmesi için post hok Tukey testi veya post hok Games-Howell testi sonuçları değerlendirilmiştir. Ölçekler ile alt boyutları arasında ilişkinin incelenmesi amacıyla araştırmada pearson korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Sağlık okuryazarlığı düzeyinin kanser bilinç düzeyine etkisini ölçmek için basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak sağlık okur yazarlığı düzeyinin, kanser bilinç düzeyinin anlamlı ve pozitif yordayıcısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of health literacy level on cancer awareness level. The data of the research were obtained from people aged 18-65 years residing in Karatay-Meram-Selçuklu districts, which are the central districts of Konya province. In the research, data were obtained from 412 people. Health literacy scale and cancer information burden scale were used in the research. The data were analysed using SPSS programme. For the analysis of the demographic characteristics of the participants, analyses such as frequency and percentage distributions, mean and standard deviation, which are descriptive statistics, and independent sample t test and one-way variance analysis, which are parametric tests, were used to examine the relationship and degree of effect between the data of demographic characteristics and scales. Post hok Tukey test or post hok Games-Howell test results were evaluated to determine the differences in the analyses. Pearson correlation analysis was performed to examine the relationship between the scales and their sub-dimensions. Simple linear regression analysis was applied to measure the effect of health literacy level on cancer awareness level. As a result, it was found that health literacy level was a significant and positive predictor of cancer awareness level.