Depremde göçmen olmak: Adıyaman Bebek Kampı örneği
Being a migrant in the earthquake: The example of Adıyaman Bebek Camp
  1. Tez No: 950069
  2. Yazar: GAMZE TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Doğal afetler, bir anda olup bitse de toplumsal, politik, ekonomik, kültürel vb. etkileri çok daha yaygın olan ve uzun süren olgulardır. Yanı sıra toplumsal dokuyu oluşturan kesimlerin her biri için farklı düzeylerde etki ve sonuçları söz konusu olabilmektedir. Özellikle yerleşme ve kabul sorunlarıyla uğraşan göçmen gruplar bu toplumsal doku içinde en çok etkilenen kesimlerdir. Bu çerçeveden bakıldığında 6/7 Şubat 2023'te Kahramanmaraş/Pazarcık merkezli olarak meydana gelen büyük depremin sosyolojik etkilerine bakmak bu tezin temel çıkış noktasıdır. Tez bu etkileri depremden en çok etkilenen şehirlerden biri olan Adıyaman ve bu şehirdeki Suriyeli göçmen grupların deneyimleri üzerinden ele almaktadır. Tezin araştırma sahası olarak Adıyaman şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan 1216 haneli ve Suriyeli göçmenlerin yaşadığı Bebek Konteyner Kent seçilmiş; göçmenlerin diğer sosyolojik gruplardan farklı olarak depremden etkilenme düzeyleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu araştırma kapsamında söz konusu konteyner kentte yaşayan göçmen aileler ve ilgili kamu görevlileri, sivil toplum kuruluşu çalışanları ile yüz yüze derinlemesine görüşme ve odak grup görüşmeleri yapılmış; sürece dair literatür, resmi belgeler ve yerel/ulusal basın taranmıştır.
Özet (Çeviri)
Although natural disasters occur suddenly, their social, political, economic, and cultural effects are much more widespread and long-lasting. Moreover, there may be different levels of effects and results for each of the segments that make up society. Especially immigrant groups dealing with settlement and acceptance problems are the most affected segments within this social fabric. From this perspective, examining the sociological effects of the major earthquakes centered in Kahramanmaraş/Pazarcık on February 6–7, 2023, constitutes the focus of this thesis. The thesis examines these effects through Adıyaman, one of the cities most severely affected by the earthquake, and the experiences of Syrian immigrant groups in this city. Bebek Container City, located 40 kilometers from the center of Adıyaman and home to 1216 Syrian immigrant households, was selected as the research field. The study aims to understand the extent to which immigrants were affected by the earthquake compared to other sociological groups. Within the scope of this research, in-depth face-to-face interviews and focus group discussions were conducted with immigrant families living in the container city and relevant public officials, non-governmental organization workers and literature, official documents and local/national media sources on the process were reviewed.