Çin'in yükselişinde ABD'nin rolü: Ortaklıktan tehdide
The us role in the rise of China: From partnership to threat
- Tez No: 950079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ELİKÜÇÜK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti ilişkileri resmi olarak 1972 yılında başlamıştır. Gelişen ikili ilişkiler sonucunda uluslararası arenada tarihi şekillendirecek birçok farklı hipotezi de içinde barındırmaktadır. ÇHC'nin kurulmasıyla beraber ülkenin büyüyen ekonomisi, küresel bir güç olan ABD için bir tehdit unsuruydu. ABD'nin Asya bölgesi üzerine artan ilgisi ÇHC ile kimi zaman iyi ilişkilerin gelişimi için adımlar atılsa da, neticede krizleri de beraberinde getirmiştir. İki farklı ideolojik yapıya sahip ÇHC ve ABD 1972 yılından itibaren yapılan diplomatik adımlar, ekonomik işbirlikleri ve ticaretle günümüzün süper güçleri konumuna gelebilmişlerdir. Bu araştırmanın asıl amacı ise, Çin'in Amerika için neden ve nasıl bir tehdit haline geldiğidir. Çalışmanın birinci bölümünde, 1972-1990 arası yaşanan diplomatik ilişkiler, askeri destek ve ekonomik ilişkilerden oluşmaktadır. İkinci bölüm ise,1990-2010 arası Asya-Pasifik dönemini (Obama Asia Pivot politikaları). Üçüncü bölüm ise, 2010'dan günümüze kadar olan ABD'nin Asya politikalarından bahsedilirken ABD'nin liderlerinin kararlarının dış politikada Asya için nasıl şekillendiğini anlatan ana bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
As one of the *mportant powers of the 21st century, the PRC has become a r*s*ng actor *n the global system w*th *ts *ncreas*ng pol*t*cal, m*l*tary and econom*c power. The Un*ted States played a major role *n the r*se of the PRC as of 1972. Hav*ng ga*ned *nternat*onal recogn*t*on w*th US support, the PRC later *ntegrated *nto the free market economy w*th US *ncent*ves. However, the PRC's rap*d r*se has deeply affected *ts relat*ons w*th the Un*ted States, sh*ft*ng them from cooperat*on to strateg*c compet*t*on. The author*tar*an structure of the PRC, wh*ch has a structure that *s very d*fferent from the Amer*can system based on democrat*c and l*beral values, has re*nforced the d*fferences and d*strust between the two countr*es. The subject of the thes*s *s to analyze the pol*t*cal, m*l*tary and econom*c relat*ons between the US and the PRC between 1970 and 2023, and how the b*lateral relat*ons transformed from a partnersh*p to a percept*on of threat. Wh*le the normal*zat*on per*od began w*th the formal*zat*on of relat*ons between 1970 and 1990, the years between 1990 and 2010 were years of accelerat*on *n pol*t*cal, m*l*tary and econom*c relat*ons. However, w*th the r*se of the PRC *n the post-2010 per*od, *ncreas*ng compet*t*on w*th the US came to the fore. Pol*t*cal, m*l*tary and econom*c l*terature on US-PRC relat*ons *n both Turk*sh and Engl*sh *s qu*te l*m*ted. For th*s reason, the a*m of the study *s to contr*bute to the l*m*ted l*terature by exam*n*ng *n deta*l the pol*t*cal, m*l*tary and econom*c dynam*cs *n US-PRC relat*ons. As a matter of fact, *n order to better analyze US-PRC relat*ons, *t *s *mportant to exam*ne them from a h*stor*cal perspect*ve. The argument of the study *s that the process of progress from partnersh*p to threat *n US-PRC relat*ons cannot be expla*ned only by the h*stor*cal background, therefore *t *s of great *mportance to analyze b*lateral relat*ons w*th pol*t*cal, m*l*tary and econom*c data. For th*s reason, the ma*n sect*ons of the thes*s were d*v*ded *nto three per*ods between 1970-2023 and exam*ned from a pol*t*cal, m*l*tary and econom*c perspect*ve.