Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı hizmetlerinin dezavantajlı gruplar üzerindeki etkileri: Şahinbey örneği
The effects of the services of the ministry of family and social services on disadvantaged groups: The case of Şahinbey
- Tez No: 950080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dezavantajlı gruplar içinde yer alan kadın ve çocuklara yönelik sunulan sosyal hizmetlerin etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Kadın ve çocukların karşılaştıkları sosyoekonomik ve psikososyal sorunlar, toplumun huzuru ve refahı açısından kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, bu gruplara yönelik sosyal hizmetlerin etkinliğinin değerlendirilmesi gereklidir. Ancak mevcut literatürde Bakanlığın bu alandaki hizmetlerinin etkisini ölçen çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu araştırmada, Bakanlık tarafından sunulan hizmetlerin kadın ve çocuklar üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Bu genel amaç doğrultusunda, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadınların ekonomik bağımsızlıklarının desteklenmesi ve karar alma mekanizmalarına katılımlarının artırılması gibi alanlardaki koruyucu ve önleyici hizmetlerin etkililiği değerlendirilmiştir. Ayrıca, çocukların ihmal ve istismardan korunmasına yönelik alınan tedbirler ile eğitim ve ekonomik destek hizmetlerinin sonuçları incelenmiştir. Araştırma, kadın ve çocukların topluma entegrasyon süreçlerinde uygulanan sosyal hizmet politikalarının etkinliğini ortaya koymayı da hedeflemiştir. Çalışma, kuramsal bir çerçeve sunan ilk beş bölümün ardından saha araştırmasıyla devam etmektedir. Betimleyici nitelikte yürütülen araştırmanın saha çalışması bölümünde, Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde faaliyet gösteren bir Sosyal Hizmet Merkezi ve bir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda kadın ve çocuklara yönelik yürütülen hizmet uygulamaları ele alınmıştır. Bu hizmetlerden yararlanan kadın ve çocukların deneyimlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen nitel verilerin analiz, kodlama, tablolaştırma ve haritalama aşamalarında MAXQDA 2020 programından yararlanılmıştır. Yapılan araştırma analizleri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerinin kadın ve çocukların yaşamlarında çok boyutlu olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Kadın katılımcılar, psikolojik güçlenme, özgüven artışı, toplumsal yaşama yeniden katılım ve ekonomik bağımsızlık konularında ilerleme sağladıklarını ifade etmişlerdir. Çocuk katılımcılarda ise akademik başarıda artış, aile içi iletişimde iyileşme ve psikolojik iyi oluş düzeyinde gelişme gözlemlenmiştir. Katılımcılar ayrıca maddi desteklerin artırılması ile danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin yaygınlaştırılması yönündeki beklentilerini dile getirmiştir. Genel olarak, Bakanlık hizmetleri bireylerin kırılganlıklarını azaltarak güçlenmelerine anlamlı katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the effects of social services provided by the Ministry of Family and Social Services for women and children in disadvantaged groups. The socioeconomic and psychosocial problems faced by women and children are of critical importance for the peace and well-being of society. Therefore, it is necessary to evaluate the effectiveness of social services for these groups. However, it is seen that the studies measuring the impact of the Ministry's services in this field are limited in the available literature. In this research, the effects of the services provided by the Ministry on women and children are discussed. In line with this general objective, the effectiveness of protective and preventive services in areas such as preventing violence against women, ensuring gender equality, supporting women's economic independence and increasing their participation in decision-making mechanisms was evaluated. In addition, the measures taken to protect children from neglect and abuse, as well as the results of educational and economic support services were examined. The research also aimed to reveal the effectiveness of social service policies applied in the integration processes of women and children into society. The study continues with field research after the first five chapters, which provide a theoretical framework. In the field study section of the descriptive research, the service practices carried out for women and children at a Social Service Center operating in Şahinbey district of Gaziantep province and a Social Assistance and Solidarity Foundation were discussed. A semi-structured interview technique was used to determine the experiences of women and children who benefit from these services. MAXQDA 2020 program was used in the analysis, coding, tabulation and mapping stages of the obtained qualitative data. In the research analyses conducted, it has been revealed that the services of the Ministry of Family and Social Services have a multidimensional positive impact on the lives of women and children. Female participants stated that they achieved progress in psychological empowerment, self-confidence increase, re-participation in social life and economic independence. On the other hand, an increase in academic achievement, improvement in family communication and improvement in psychological well-being were observed in child participants. The participants also expressed their expectations for increasing financial support and expanding counseling and guidance services. In general, Ministry services offer meaningful contributions to the empowerment of individuals by reducing their vulnerability.