Devlet okullarında okuyan 11. sınıf öğrencilerinin modern dönemde yapılan portre çalışmalarına yönelik algıları
Perceptions of 11th grade students attending public schools towards portrait works from the modern period
- Tez No: 950078
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL BEYKAL ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Portre resmi, insan yüzünün ve yüz ifadesinin resmedilmesidir. Portre kişinin sadece dış görünüşünü tanımlamaz aynı zamanda iç dünyası hakkında da bilgi verir. Dönemin sanat anlayışının, sosyo-kültürel yapının, inançların yansımalarını da portrelerde görmek mümkündür. Bunun yanında sanat eğitiminde de portreler oldukça önemlidir. Öğrenciler portre çalışmaları ile teknik bilgi ve beceriler kazanırken sanat tarihi konusunda da önemli kazanımlar elde ederler. Yine portre çalışmaları öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmelerinde, kendilerini ifade edebilmelerinde, sanatı sevmelerinde etkili olmaktadır. Ancak Şekil sanatlar dersinde öğrencilerle klasik anlayışta, modele benzer bir portre çalışması yapmak çoğu zaman öğrencilere zor ve sıkıcı gelmektedir. Bu da öğrencilerin konuya ve derse olan ilgilerinin azalmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle ortaöğretimde portre konusu işlenirken öğrencilerle yapılacak Modern Dönem portre çalışmaları onların yaratıcıklarını geliştirerek, konu ve derse olan ilgilerini arttırabilecektir. Bu doğrultuda, bu araştırmanın amacı; devlet okullarında öğrenim gören 11. sınıf öğrencilerinin portre resimleri aracılığıyla Modern Dönem portre resmine ilişkin algılarını belirlemektir. Araştırmada öğrencilerin Modern Dönem portrelerine ilişkin algılarının belirlenmesi amaçlandığından araştırma yöntemi olarak nitel yöntem yaklaşımlarından“durum çalışması”kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları olarak Afyonkarahisar İlinin bir ilçesinde devlete bağlı lisede öğrenim gören 11. sınıf öğrencileri seçilmiş, araştırma yapılan okulda 11. sınıf düzeyinde tek bir sınıf olmasından dolayı araştırma tek bir grup ile yürütülmüştür. Araştırma verileri üç haftada altı ders saatinde toplanmıştır. Birinci haftada konu hakkında herhangi bilgi verilmeden katılımcılardan bir portre çalışması yapmaları istenmiş, sonra ön değerlendirme formu uygulanmış, ikinci hafta öğrencilere Modern Dönem portreye ilişkin sunum yapılmış, üçüncü hafta da öğrencilerden Modern Dönem anlayışına uygun bir portre yapmaları istenerek son değerlendirme formu uygulanmıştır. Veriler doküman analizi ve görüşme yöntemiyle toplanmış, uygulamanın etkisi tek gruplu ön test-son test deseni kullanılarak test edilmiştir. Verilerin analizinde öğrencilerin yaptığı portre çalışmaları ve yarı yapılandırılmış görüşme formalarından elde edilen veriler kod ve temalarla çözümlenerek yorumlanmıştır. Yapılan uygulama sonucunda portre konusu işlenirken Modern portre uygulamalarına yer verilmesi öğrencilerin daha istekli portre resmi yapmalarını sağlamıştır. Portre konusunun işlenmesi sırasında Modern portre resmi yaparken klasik portreye göre kendilerini daha iyi ifade edebildikleri, daha rahat ve özgür hareket edebildikleri, böylelikle Şekil sanatlar dersine olan ilgi ve katılımlarında artış olduğu görülmüştür. Yine araştırmada Modern Dönem portre çalışmalarının Şekil sanatlar dersinde kullanılması sayesinde öğrencilerin farklı bakış açıları kazandığı, yaratıcı düşünme becerilerinde gelişme sağlandığı, zaman açısından avantaj sağladığı, kullandıkları malzeme açısından daha serbest hareket edebildikleri sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Portrait painting is the depiction of the human face and facial expression. A portrait not only reflects a person's external appearance but also provides insight into their inner world. It is also possible to observe reflections of the artistic understanding, socio-cultural structures, and belief systems of the period through portraits. Portraits play a significant role in art education as well. Through portrait studies, students acquire technical knowledge and skills while also gaining important insights into art history. Moreover, portrait practices contribute to students' creative development, help them express themselves, and foster a love for art. However, engaging students in traditional portrait studies based on realistic models in visual arts classes often proves to be difficult and uninteresting for them. This situation may lead to a decline in students' interest in both the subject matter and the course. For this reason, incorporating Modern Period portrait practices into the curriculum may enhance students' creativity and increase their interest in the topic and in the visual arts course overall. In this context, the aim of this study is to determine the perceptions of 11th grade students attending public schools regarding Modern Period portrait painting through portrait-based activities. As the study seeks to explore students' perceptions of Modern Period portraits, a qualitative research approach was adopted, specifically using the case study method. The participants consisted of 11th grade students attending a public high school in a district of Afyonkarahisar. Since there was only one 11th grade class in the selected school, the research was conducted with a single group. Data were collected over a period of three weeks during six class hours. In the first week, students were asked to create a portrait without being provided with any background information, followed by the administration of a pre-evaluation form. In the second week, a presentation on Modern Period portrait art was delivered, and in the third week, students were asked to create a portrait in line with Modern Period aesthetics, followed by a post-evaluation form. Data were collected through document analysis and interviews, and the effectiveness of the intervention was tested using a one-group pretest-posttest design. The data were analyzed through coding and thematization of the students' artworks and semi-structured interview responses. The findings revealed that including Modern Period portrait applications in teaching the portrait topic led to increased student motivation in portrait creation. It was observed that students felt they could express themselves more effectively, work more freely, and participate more enthusiastically in the visual arts class when engaging with Modern portrait styles as compared to traditional approaches. Furthermore, the study concluded that using Modern Period portrait practices in visual arts education allowed students to develop alternative perspectives, enhanced their creative thinking skills, saved time, and provided greater flexibility in material usage.