Muhasebe mesleğinde haksız rekabet Malatya ilindeki meslek mensuplarına yönelik bir araştırma
Unfair cometition in the accounting profession. a research of professionals in the province of Malatya
  1. Tez No: 950108
  2. Yazar: ŞEYMA CÜREOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma, 'Muhasebe Mesleğinde Haksız Rekabet' sorununa çözüm olabileceği düşünülmüş olan yöntemlerin, yasal düzenleme ve uygulamaların, problemin çözüme hangi düzeyde katkı sunabileceğine yönelik muhasebe meslek mensuplarının değerlendirmelerini ortaya koymak amacıyla oluşturulmuştur. Haksız rekabetin çözümü olabilecek yöntemlere karşı yaş, cinsiyet, eğitim durumu, mesleki deneyim, aylık gelir düzeyi mesleki unvan değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada veriler Malatya SMMMO'ya kayıtlı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Serbest Muhasebeci ve Malatya ilinde faaliyet gösteren Yeminli Mali Müşavirlerden olmak üzere 139 kişiye anket uygulanarak toplanmıştır. Çalışmanın analizinde grup ortalamaları arasında anlamlı farklılık olup olmadığını tespit etmek amacıyla Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırma neticesinde, bağımlı- bağımsız çalışma durumu, mesleki unvan ve meslekte geçirilen süre açısından haksız rekabet ölçeğinden elde edilen toplam puan temel alındığında yaş, mesleki unvan, çalışma şekli demografik grupları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was created to reveal the evaluations of accounting professionals regarding the methods, legal regulations and practices that are thought to be a solution to the problem of 'Unfair Competition in the Accounting Profession' and to what extent they can contribute to the solution of the problem. It was aimed to determine whether there is a significant difference between the variables of age, gender, education level, professional experience, monthly income level and professional title against the methods that can be a solution to unfair competition. The data in the study was collected by applying a survey to 139 people, including Certified Public Accountants, Certified Public Accountants and Certified Public Accountants operating in Malatya province, registered with Malatya SMMMO. In the analysis of the study, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to determine whether there was a significant difference between the group means. As a result of the study, when the total score obtained from the unfair competition scale in terms of dependent-independent working status, professional title and time spent in the profession was taken as the basis, significant differences were determined between the demographic groups of age, professional title and working style.