Nomadik pastoralist devletin oluşumu ve yapısı: Göktürk Devleti örneği
Formation and structure of the nomadic pastoralist state: The case of Göktürk State
- Tez No: 950109
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN ÖCAL AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezde, nomadik pastoralist devletin oluşumu ve yapısı, Orta Asya'daki nomadik pastoralist Türk topluluklarına özgü süreklilik ve esneklik bağlamında ele alınarak, Göktürkler örneğinde tarihsel-toplumsal çerçevede somut bir biçimde açıklanması amaçlanmaktadır. Üretim biçimi ve onunla bağlantılı olarak hareketlilikle şekillenen toplumsal ve siyasal ilişkilerin nomadik pastoralist devletlerin oluşum süreçleri ve yapılarında önemli bir etken olduğu varsayımından yola çıkılarak Göktürklerde maddi koşullardan doğan toplumsal mülkiyet ilişkileri bağlamında devletin oluşumu ve yapısı tartışılacaktır. Bu tezde, yerleşikliğe ait parametreler doğrultusunda geliştirilen Avrupa merkezci devlet oluşum yaklaşımlarına karşı nomadik pastoralist devletlerin kendilerine özgü koşullar doğrultusunda çeşitli örgütsel yöntemler oluşturan karmaşık siyasal varlıklar olduğu savunulmaktadır. Yaygın literatürde nomadik pastoralist toplulukları maddi koşullarla değerlendiren çalışmalara nadir rastlanmakta ve Orta Asya Türk Tarihi çalışmaları genellikle betimleyici tarihsel anlatımlardan öteye gidememektedir. Bu doğrultuda tezde, yaşamın maddi koşulları üzerinden Göktürkler incelenerek, nomadik pastoralist devletlerin oluşumu tarihsel bağlam içerisinde somutlaştırılarak değerlendirilmekte ve devlet kuramları tartışmalarına Türkler üzerinden özgün bir yanıt verme çabasına girilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the formation and structure of the nomadic pastoralist state are addressed within the context of the continuity and flexibility specific to nomadic pastoralist Turkic communities in Central Asia, with the aim of providing a concrete explanation within a historical-social framework through the case of the Göktürks. It is based on the assumption that the mode of production and the mobility associated with it play a significant role in shaping the social and political relations that underlie the formation processes and structures of nomadic pastoralist states. Accordingly, the thesis discusses the formation and structure of the state in the case of the Göktürks in relation to the material conditions that give rise to social property relations. This thesis argues that, in contrast to Eurocentric state formation theories developed based on the parameters of settled societies, nomadic pastoralist states are complex political entities that develop distinct organizational methods according to their own specific conditions. In the existing literature, studies that evaluate nomadic pastoralist communities through the lens of material conditions are rare, and research on Central Asian Turk history generally does not go beyond descriptive historical narratives. In this regard, the thesis examines the Göktürks through the material conditions of life, contextualizing the formation of nomadic pastoralist states within a historical framework and striving to offer an original contribution to state theory through the example of the Turks.