Örgütsel erdemlilik, işe adanmışlık ve çalışan performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Sağlık sektöründe bir uygulama
Investigation of the relationships between organizational virtuousness, work engagement and employee performance: A practice in the health sector
- Tez No: 950121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; örgütsel erdemlilik, işe adanmışlık ve çalışan performansı arasındaki ilişkileri incelemek ve örgütsel erdemlilik algısının çalışan performansına etkisinde işe adanmışlığın aracı rolü olup olmadığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, kesitsel ve açıklayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Ankara'da bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışmakta olan hemşireler ve ebeler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçilmemiş ve toplamda 270 kişiye yüz yüze olarak anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler ise çeşitli istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the relationships between organizational virtuousness, work engagement and employee performance and to reveal whether work engagement has a mediating role in the effect of organizational virtuousness perception on employee performance. Materials and Methods: The research is a cross-sectional and explanatory research. The population of the research consists of nurses and midwives working in a training and research hospital in Ankara. In the research, no sample was selected and a total of 270 people were surveyed face-to-face. The data obtained was evaluated with various statistical methods.