Basınç sensörü kontrolünde cila sistemlerinin rezin kompozitin yüzey şekli, pürüzlülüğü, parlaklığı ve hacim kaybı üzerine etkisi
The effect of pressure-regulated polishing systems on surface topography, roughness, gloss, and volume loss of resin composites
- Tez No: 950125
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TÜRKMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmada, cila prosedüründe klinisyen tecrübesi, büyütme kullanımı, uygulama kuvveti ve cila sistemlerinin; yüzey pürüzlülüğü, parlaklığı ve boyutsal farklılık üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada nanohibrit rezin kompozit olan Neo Spectra ST (Dentsply Sirona) A2 rengi kullanıldı. Bu rezin kompozitten anterior diş morfolojisine sahip hazır silikon kalıp kullanılarak aynı kalınlık ve boyutlarda 150 adet örnek hazırlandı. Örnekler, klinisyen tecrübesi ve uygulama kuvvetine göre üç ayrı gruba ayrıldı. İlk iki grupta kuvvet, tecrübeli ve tecrübesiz klinisyenler tarafından uygulanan kuvvet sabitlenmeden serbest olarak uygulandı; üçüncü grupta ise uygulama kuvveti ortalama 1 N olması hedeflenerek 0,8-1,2 N aralığında uygulandı. Uygulama sırasında kuvvet değerleri, basınç sensörlü ve kuvvet ayarlı bir fırçalama cihazı ile anlık olarak kaydedildi ve özel bir yazılım aracılığıyla dijital ortama aktarıldı. Tüm cila işlemleri büyütme kullanılarak ve kullanılmadan olmak üzere iki gözlem koşulunda gerçekleştirildi. Her koşulda beş farklı cila sistemi (n=5), aynı tip kompozit materyal üzerinde cilalandı. Bu gruplar; Sof-Lex Disk (3M ESPE, ABD), Enhance/PoGo (Dentsply Sirona, ABD), Lucida (DiaShine, Style İtaliona,ABD), Diacomp Twist Plus (EVE Ernst Vetter, Keltern, Almanya) ve Opti1Step (KavoKerr Corporation, ABD 3M, ABD) olarak belirlendi. Cila öncesi ve sonrası örneklerin profilometre ile yüzey pürüzlülüğü, glossmetre ile yüzey parlaklığı ölçüldü. Cila öncesi ve sonrası alınan taramalar Geomagic Control X programına aktarılarak iki veri arasındaki boyutsal farklılık değerlendirildi. Elde edilen veriler SPSS v23 (IBM) programı ile analiz edildi ve anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The present in vitro study was conducted with the objective of comparatively evaluating the effects of clinician experience, magnification use, application force and polishing systems on surface roughness, gloss and dimensional variation in the polishing procedure. Materials and Methods: The study utilised the Neo Spectra ST (Dentsply Sirona) A2 colour nanohybrid resin composite. A total of 150 samples of uniform thickness and size were prepared from the resin composite using a ready-made silicone mold with anterior tooth morphology. The samples were divided into three separate groups based on clinician experience and application force. In the first two groups, the application of force was executed without restraint by both experienced and inexperienced clinicians; in the third group, the application force was targeted to be an average of 1 N and applied within the range of 0.8–1.2 N. During the application process, force values were recorded in real-time using a pressure-sensing and forceadjustable brushing device and transferred to a digital format via specialized software. All polishing procedures were conducted under two observation conditions: with and without magnification. In each condition, five distinct polishing systems (n=5) were applied to the same type of composite material. The following groups were identified: Sof-Lex Disk (3M ESPE, USA), Enhance/PoGo (Dentsply Sirona, USA), Lucida (DiaShine, Style Italia, USA), Diacomp Twist Plus (EVE Ernst Vetter, Keltern, Germany), and Opti1Step (KavoKerr Corporation, USA 3M, USA). The surface roughness was measured using a profilometer, and the surface gloss was measured using a glossmeter before and after polishing. Subsequent to the polishing process, the scans were transferred to the Geomagic Control X program, and the dimensional discrepancies between the two sets of data were evaluated. The obtained data were analysed using SPSS v23 (IBM) software, with a significance level set at p 0.05).