Dijitalleşme ile kültür ve sanat ilişkisini ele alan ulusal lisansüstü tezlerin bibliyografik analizi
Bibliography analysis of national graduate theses on the relationship between digitalization and culture and arts
- Tez No: 950130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇOBAN KENEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Bibliography, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşümün kültür ve sanat üzerindeki etkilerini ele alan akademik literatürün kapsamlı bir bibliyografik analizini sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel hedefi, mevcut literatürün tematik dağılımını, yöntemsel yaklaşımlarını, coğrafi kapsamını ve yayın eğilimlerini sistematik bir şekilde inceleyerek alana bütüncül bir perspektif kazandırmaktır. Yaşamın kolaylaşmasında ve şekillenmesinde büyük etkisi olan teknoloji, dijital dönüşüm; kültür-sanat alanlarında da geleneksel paradigmaları köklü biçimde sarsmış; sanatsal üretimden kültürel mirasın dijitalleştirilmesine, estetik anlayışlardan sanatsal ifade biçimlerine kadar geniş bir yelpazede dönüşümlere yol açmıştır. Bu değişimlerin toplumsal, ekonomik ve estetik boyutlarını derinlemesine anlamak, teorik ve uygulamalı araştırmalarla mümkün hale gelecektir. Kültür ve sanat alanındaki dijitalleşme süreçleri, toplumların geçmişi, bugünü ve geleceğiyle doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda, dijital ortamda kültür ve sanat pratiklerinin geliştirilmesi, çağın gereksinimlerini bütünsel bir şekilde kavrayarak iyi planlanmış yaklaşımlar ortaya koyduğunda, şimdiye kadar erişilmemiş bir değer düzeyine ulaşma potansiyeline sahiptir. Ancak, literatürde bu dönüşüm süreçlerini tematik ve yöntemsel açıdan kapsamlı bir şekilde ele alan sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, bibliyografik analiz yöntemi kullanılarak elde edilecek bulgular, dijital dönüşüm ve kültür-sanat ilişkisine dair gelecekte yapılacak araştırmalara yön verici bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda, mevcut literatürün kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesiyle, alan yazında mevcut boşluklar tespit edilecek ve araştırmaların daha sistematik bir biçimde ilerlemesine katkı sağlanacaktır. Dijital dönüşümün kültürel ve sanatsal değerler üzerindeki etkilerini anlamak, yalnızca kültür-sanat alanının değil, toplumsal yapıların ve toplumdaki bireylerin estetik deneyimlerinin dönüşümünü de anlamak açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda çalışma, dijitalleşmenin getirdiği fırsatları ve zorlukları vurgulayarak, hem akademik çevrelere hem de kültür-sanat politikalarının oluşturulmasında rol oynayan karar vericilere yol gösterici bir kaynak sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a comprehensive bibliographic analysis of the academic literature on the effects of digital transformation on arts and culture. The main goal of the study is to provide a holistic perspective on the field by systematically examining the thematic distribution, methodological approaches, geographical scope and publication trends of the existing literature. Technology and digital transformation, which have had a great impact on the facilitation and shaping of life, have radically shaken traditional paradigms in the fields of culture and arts; it has led to transformations in a wide range from artistic production to the digitization of cultural heritage, from aesthetic understandings to forms of artistic expression. Understanding the social, economic and aesthetic dimensions of these changes in depth will become possible through theoretical and applied research. Digitalization processes in the field of culture and arts are directly related to the past, present and future of societies. In this context, the development of cultural and artistic practices in the digital environment has the potential to reach an unprecedented level of value when it puts forward well-planned approaches with a holistic understanding of the needs of the age. However, there are a limited number of studies in the literature that comprehensively address these transformation processes thematically and methodologically. In this study, the findings to be obtained by using the bibliographic analysis method aim to provide a guiding source for future research on the relationship between digital transformation and culture and arts. In this context, through a comprehensive evaluation of the existing literature, existing gaps in the literature will be identified and will contribute to the progress of research in a more systematic manner. Understanding the effects of digital transformation on cultural and artistic values is critical for understanding the transformation of not only the field of culture and arts, but also the transformation of social structures and the aesthetic experiences of individuals in society. In this context, by highlighting the opportunities and challenges of digitalization, the study will provide a guiding resource for both academic circles and decision-makers involved in the formulation of culture and arts policies.