Açık kalp cerrahisi geçiren diyabetik ve nondiyabetik hastalarda kognitif fonksiyonlar ile serumda IL10 ve IL17 düzeylerinin incelenmesi
Investigation of cognitive functions and serum IL-10 and IL-17 levels in diabetic and non-diabetic patients undergoing open-heart surgery
  1. Tez No: 950131
  2. Yazar: EDA NUR YİĞİTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL LEVENT OKTAR, PROF. DR. SÜREYYA BARUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Açık kalp cerrahisi geçiren hasta sayısının artması ve perioperatif bakımın iyileşmesiyle birlikte, araştırmalar postoperatif komplikasyonlara, özellikle Postoperatif Bilişsel Disfonksiyona (POBD) odaklanmıştır. Bellek bozukluğu, dikkat eksikliği ve yaşam kalitesinde azalma gibi belirtilerle kendini gösteren POBD, kardiyak cerrahi sonrası diğer cerrahi işlemlere kıyasla daha sık görülmektedir. Nöroinflamatuar mekanizmalar bu durumun patogenezinde rol oynamaktadır.Bu çalışmada, açık kalp cerrahisi geçiren diyabetik (Grup D) ve diyabetik olmayan (Grup ND) hastalarda POBD gelişimi ve bu durumun serum interlökin (IL)-10 ile IL-17 düzeyleriyle ilişkisi değerlendirildi. Her grupta 25'er hasta olmak üzere toplam 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Önceden nöropsikiyatrik hastalığı, otoimmün hastalığı, aktif enfeksiyonu olanlar, okuma-yazma bilmeyenler ve postoperatif mekanik ventilasyon süresi 24 saati aşan hastalar dışlandı. Tüm hastalara Mini Mental Durum Muayenesi (MMSE), preoperatif dönemde ve postoperatif 5–7. günler arasında uygulandı. Serum IL-10 ve IL-17 düzeyleri ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 24. saatte ölçüldü. Sonuçlara göre, Grup D'nin preoperatif IL-10 düzeyleri Grup ND'ye göre anlamlı derecede daha düşük, postoperatif IL-10 düzeyleri ise anlamlı olarak daha yüksek bulundu. IL-17 düzeylerinde anlamlı bir fark saptanmadı. MMSE skorları preoperatif dönemde Grup ND'de daha yüksekti; her iki grupta da pre- ve postoperatif MMSE skorları arasında güçlü pozitif korelasyon saptandı. Bu beklenmedik bilişsel iyileşmenin cerrahi sonrası stresin azalmasına bağlı olabileceği düşünüldü. Çalışma sonuçları, diyabetik hastalarda inflamatuar yanıtın daha belirgin ve anti-inflamatuar mekanizmaların daha yetersiz olduğunu düşündürmektedir. IL-10 düzeylerindeki anlamlı değişikliklere karşın, IL-17 verilerinin yetersiz bulunmuş olması daha geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermekte ve POBD için alternatif biyobelirteçlerin araştırılmasına ihtiyaç olduğunu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rising number of patients undergoing open-heart surgery and improvements in perioperative care, attention has shifted toward postoperative complications, particularly Postoperative Cognitive Dysfunction (POCD). POCD, which presents with symptoms such as memory impairment, inattention, and reduced quality of life, is more prevalent following cardiac surgery than other surgical procedures. Neuroinflammatory mechanisms have been implicated in its pathogenesis. This study aimed to evaluate the development of POCD in diabetic (Group D) and non-diabetic (Group ND) patients undergoing open-heart surgery and to examine the relationship with serum interleukin (IL)-10 and IL-17 levels. A total of 50 patients (25 per group) were included. Patients with pre-existing neuropsychiatric disorders, autoimmune disease, active infection, illiteracy, or prolonged mechanical ventilation (>24 hours) were excluded. The Mini-Mental State Examination (MMSE) was administered preoperatively and between postoperative days 5–7. Serum IL-10 and IL-17 levels were measured preoperatively and at 24 hours postoperatively. Results showed that Group D had significantly lower preoperative IL-10 levels compared to Group ND, while postoperative IL-10 levels were significantly higher. No significant difference was observed in IL-17 levels. MMSE scores were higher in Group ND preoperatively, and a strong positive correlation was observed between pre- and postoperative MMSE scores in both groups. This unexpected cognitive improvement postoperatively may reflect reduced stress. The study suggests a more pronounced inflammatory response and diminished anti-inflammatory compensation in diabetic patients. While IL-10 levels showed significant variation, IL-17 findings were inconclusive, highlighting the need for larger, multicenter investigations and exploration of alternative biomarkers for POCD.