Haçlıların gözünden Mısır: Coğrafi önem ve stratejik konum (1099-1291)
Egypt through the eyes of the Crusaders: Geographical importance and strategic position (1099-1272)
  1. Tez No: 950139
  2. Yazar: ABDURRAHİM ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, 1096–1291 yılları arasındaki Haçlı Seferleri sürecinde Haçlıların Mısır algısını incelemeyi amaçlamaktadır. Mısır'ın, seferlerin başından itibaren diplomasi ve savaş ekseninde Haçlılar ile yoğun etkileşim içinde olduğu tespit edilmiştir. Özellikle V. ve VII. Haçlı Seferlerinin doğrudan Mısır üzerine yapılması, bölgenin stratejik ve ekonomik cazibesine işaret etmektedir. Çalışmada, Haçlı kronikleri başta olmak üzere Hristiyan ve Müslüman kaynaklar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş; metinlerdeki temsil biçimleri yorumlanarak Mısır'a yüklenen anlamlar değerlendirilmiştir. Araştırmada, Haçlı metinlerinde kurulan zihinsel harita çerçevesinde Mısır'ın nasıl anlamlandırıldığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Böylece sadece askerî girişimlerin değil, aynı zamanda Haçlı zihniyetinde Mısır'ın nasıl konumlandığı da açıklığa kavuşturulmuştur. Bu bağlamda çalışma, geleneksel Haçlı Seferleri anlatılarından ayrılarak belirli bir coğrafyanın hedef olma sürecine odaklanan özgün bir bakış açısı sunmaktadır. Sonuç olarak Mısır'ın stratejik konumu, tarımsal zenginliği ve ticari potansiyeli, Haçlıların dikkatini çekmiş ve bölgeyi uzun süreli hedef haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the Crusaders' perception of Egypt during the Crusades between 1096-1291. It has been determined that Egypt was in intense interaction with the Crusaders on the axis of diplomacy and war from the beginning of the campaigns. Especially the fact that the Vth and VIIth Crusades were directly directed against Egypt points to the strategic and economic attractiveness of the region. In this study, Christian and Muslim sources, especially the Crusader chronicles, were analyzed comparatively, and the meanings attributed to Egypt were evaluated by interpreting the forms of representation in the texts. The study tries to reveal how Egypt is interpreted within the framework of the mental map established in the Crusader texts. Thus, not only the military initiatives but also the positioning of Egypt in the Crusader mentality is clarified. In this context, the study offers a unique perspective that departs from the traditional narratives of the Crusades and focuses on the process of targeting a specific geography. In conclusion, Egypt's strategic location, agricultural wealth and commercial potential attracted the attention of the Crusaders and made the region a long-term target.