19. yüzyıl kasidelerinde Fahriye
Fahriye in 19th century odes
- Tez No: 950140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİR SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
19. yüzyıl, klâsik Türk edebiyatının son yüzyılıdır. Dönemin şairleri sanatlarını; kasîde, kıt'a, mesnevi, gazel gibi farklı nazım şekilleriyle göstermişlerdir. Özellikle kasîde içerisinde yer alan fahriye bölümü, şairlerin kendi şahsiyetlerini, şiirlerini ve yeteneklerini gösterebilmeleri için önemli bir vasıta olmuştur. Şairlerin memdûhlarına yaptıkları övgünün arkasında çeşitli beklentiler yer almaktadır. Bu beklentilerin yerine gelebilmesi için şairler şahsiyetlerini, şiirlerini ve şairlik yeteneklerini överek memdûhlarına lâyık olduklarını ispat etmeye çalışmışlardır. Tezin konusu, 19. yüzyıl kasîdelerinde fahriye bölümünün ayrıntılı olarak incelenmesidir. Bu doğrultuda şairlerin şahsiyetleri, şairlikleri ve şiirleri incelenmiş; şiirleri mânâ, fikir, eda ve üslûp güzelliği yönleriyle ele alınmıştır. Şairler fahriye bölümünde sıkça kendilerini diğer şairlerle kıyaslamış; bunun neticesinde bazen kendilerini üstün görmüş, diğer şairleri yermiş bazen de yerdikleri şairleri üstat kabul etmiş, kendilerini onların takipçisi saymışlardır. Bu durum çalışmada şairlerin kendilerini Türk, Arap, Acem ve isim vermeden diğer şairlerle mukayese etmeleri cihetiyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The 19th century was the final century of classical Turkish literature. Poets of the period demonstrated their artistry through various verse forms, including the ode, the stanza, the masnavi, and the ghazal. The fahriye section, particularly within the ode, served as a valuable tool for poets to showcase their personalities, poetry, and talents. Various expectations lay behind the poets' praise of their praised subjects. To fulfill these expectations, poets sought to prove their worthiness by praising their personalities, poetry, and poetic talents. The subject of this thesis is a detailed examination of the fahriye section in 19th-century qasidas. This study examines the poets' personalities, poetic styles, and poems, examining their poems for their beauty of meaning, idea, tone, and style. In the fahriye section, poets frequently compared themselves to other poets; as a result, the poet sometimes considered himself superior, criticizing other poets, and sometimes accepting the poets he criticized as masters and considering himself a follower. This is explored in the thesis through the poet's comparisons with Turkish, Arab, Persian, and other poets, without naming them.