Resim sanatında form olarak spiralin kullanımı
The use of spiral as a form in painting
- Tez No: 950148
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gerçekleştirilen bu tez aşamasında, resim sanatında form olarak spiralin kullanımı araştırılmıştır. Spiral formu tarih öncesi çağlardan bu yana toplumun farklı disiplinlerde nasıl ve hangi amaçla ele aldığı, resim sanatına katkıları, asıl esin kaynağının ise“doğa”olduğu ele alınmıştır. Bu bağlamda, spiral formun tarihsel, kültürel ve sanatsal yönleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, hem matematiksel tanımları hem de altın oran gibi geometrik kavramlardaki yeri ele alınmıştır. Ritüellerde ve dini inançlarda sahip olduğu sembolik anlamlar, toplumların dünya görüşlerini şekillendirme ve sanat üretimlerini etkileme biçimleriyle değerlendirilmiştir. Aynı zamanda Türk ve Avrupa sanatındaki örnekler üzerinden spiral formun estetik ve kavramsal bir araç olarak kullanımı araştırılmış, doğanın döngüselliği ve sonsuzluk kavramlarına yapılan vurgularla bağlantısı ortaya konulmuştur. Bu araştırma, sanatın doğadan ilham alarak oluşturduğu formların hem geçmiş hem de günümüz sanat pratiklerine etkisini kapsamlı bir perspektifle sunmuştur. Sonuç olarak nitel araştırma yöntemlerinden literatür tarama kullanılarak elde edilen bulgular, spiral formun tarihinin antik çağlar öncesine dayandığını ve zamanla korunarak yeni anlamlar kazandığını göstermektedir. Bu form, ilk anlamlarını muhafaza ederek, farklı disiplinlerde ve günlük yaşamımızda sürekli olarak karşımıza çıkan bir motif olmuştur. Doğa var olduğu sürece, matematiksel olarak tanımlanabilen ve birçok farklı biçimde kendini gösteren spiral, varlığını sürdürecektir. Bu çalışmada her dönemde ve her toplumda kullanılan bu formun nasıl bir evrenselliğe ulaştığını ortaya koymuştur. Dolayısıyla, evrenselliği kanıtlanmış bu şeklin farklı disiplinlerde ve özellikle resim alanında ne denli yaygın bir şekilde kullanıldığı vurgulanmış ve modern dünyada bu kullanımın süregeldiği gibi gelecekte de devam edeceğine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of the spiral form in visual art has been researched. It has been explored how different societies have approached the spiral form across various disciplines since prehistoric times, its contributions to visual art, and the primary source of inspiration, which is“nature.”In this context, the historical, cultural, and artistic aspects of the spiral form have been examined in detail, along with its mathematical definitions and its role in geometric concepts such as the golden ratio. The symbolic meanings it holds in rituals and religious beliefs have been evaluated in terms of how they shape the worldviews of societies and influence their artistic productions. At the same time, through examples from Turkish and European art, the use of the spiral form as an aesthetic and conceptual tool has been investigated, revealing its connections to the cyclicality of nature and the concept of infinity. This research aims to present a comprehensive perspective on the impact of forms inspired by nature on both past and contemporary art practices. As a result, the findings obtained using qualitative research methods show that the history of the spiral form dates back to ancient times and has gained new meanings while being preserved over time. This form has retained its original meanings and has become a motif that continually appears in different disciplines and in our daily lives. As long as nature exists, the spiral, which can be mathematically defined and appears in many different forms, will continue to exist. This study has demonstrated how this form has achieved universality across all periods and societies. Therefore, it emphasizes how widely this proven universal shape is used across different disciplines, particularly in the field of visual art, and draws attention to the fact that this usage continues in the modern world and will also persist in the future.