Akıcı okuma stratejilerinin altıncı sınıf öğrencilerinin sesli okuma durumlarına etkisi
The effect of fluent reading strategies on sixth grade students' reading aloud status
- Tez No: 950178
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Okuma, modern hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. Bilgi edinmenin en kolay yollarından biridir. Bu sebeple iyi seviyede okuyabilen kişiler bilgiye daha kolay ulaşabilmektedirler. Fakat bütün insanlar aynı hızda ve doğru okuma yapamamaktadırlar. Hızlı ve doğru okumak özellikle öğrenciler için oldukça önem arz etmektedir. Bu çalışma ortaokul öğrencilerinin daha hızlı ve daha doğru okuyarak daha başarılı olabilecekleri düşünülerek yapılmıştır. Bu araştırmada akıcı okuma stratejilerinin altıncı sınıf öğrencilerinin sesli okuma durumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Öğrencilerle akıcı okuma stratejileri kullanılarak hızlı ve doğru okuma durumları incelenmiştir. Çalışmada eşli okuma, arkadaşla okuma, koro okuma, yankılayıcı okuma ve rehberli okuma teknikleri kullanılmıştır. Çalışma Antalya ili, Konyaaltı ilçesi sınırlarında bulunan bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma yarı deneysel bir çalışmadır.“Eşitlenmemiş ön test-son test kontrol gruplu desen”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma ortaokul 6.sınıfta okumakta olan 50 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin 24'ü deney grubu 26'sı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin akıcı okuma durumlarını belirlemek için araştırma öncesinde ön test, araştırmanın sonunda ise son test uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin akıcı okuma durumlarını belirlemek için (Rasinski, 2004, akt. Baştuğ, 2012) tarafından belirlenen okuma hızı ve doğru okuma yüzdesi formülleri kullanılmıştır. Araştırmadaki sesli okuma hatalarının akademik başarı ve cinsiyet değişkeni bakımından incelenmesinde, öğrencilerin doğru okuma ve hızlı okuma durumlarının karşılaştırılmasında T-Testi kullanılmıştır. Yapılan uygulama 10 haftada tamamlanmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde eşli okuma, arkadaşla okuma, koro okuma, yankılayıcı okuma ve rehberli okuma tekniklerinin öğrencilerin akıcı okuma durumlarına olumlu etki gösterdiği belirlenmiştir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; giriş, ikinci bölüm kuramsal çerçeve başlığı altında okuma, okuma türleri, sesli okuma hataları, akıcı okuma, akıcı okuma stratejileri gibi araştırmanın kapsamında gerekli olan bilgiler, üçüncü bölüm; yöntem, dördüncü bölüm; bulgular, beşinci bölüm; sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reading is an integral part of modern life. It is one of the easiest ways to obtain information. For this reason, people who can read well can access information more easily. However, not all people can read at the same speed and accurately. Reading quickly and accurately is very important, especially for students. Reading processes are very effective both in their education life and in the exams they take. For this reason, this study was conducted considering that secondary school students could be more successful by reading faster and more accurately. This study aimed to examine the effects of fluent reading strategies on sixth grade students' oral reading situations. Fast and accurate reading situations were examined with the students using fluent reading strategies. Paired reading, reading with a friend, choral reading, echoic reading and guided reading techniques were used in the study. The study was carried out in a secondary school located within the borders of Konyaaltı district of Antalya province. This study is a quasi-experimental study. It was carried out using the“unequalized pretest-posttest control group design”. The research consists of 50 students studying in the 6th grade of secondary school. 24 of the students were determined as the experimental group and 26 of them as the control group. To determine the students' reading fluency, a pre-test was administered before the research and a post-test was administered at the end of the study. To determine the reading fluency of the students participating in the study, (Rasinski, 2004, act. Baştuğ, 2012) were used. The application was completed in 10 weeks. Looking at the results of the research, it was determined that paired reading, reading with a friend, choir reading, resonant reading and guided reading techniques had a positive effect on students' fluent reading status. The research consists of five parts. First part; introduction, the second part is the information required within the scope of programming such as reading, reading types, oral reading errors, fluent reading, fluent reading simple programming under the title of theoretical framework, the third part; method, fourth part; fifth part of the lists; It consists of results and recommendations.