Teke yöresi efsanelerinde sürdürülebilir kalkınma hedefleri
Sustainable development goals in Teke region legends
  1. Tez No: 950182
  2. Yazar: FATMA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Anlatmaya dayalı halk edebiyatının giderek kaybolan önemli ürünlerinden olan efsaneler, belirli kişi, olay veya mekânlarla ilişkilendirilen ve bir toplumun kültürel kodlarını, ahlaki yargılarını, tarihsel hafızasını ve coğrafi algısını yansıtan anlatısal metinlerdir. Bu çalışma, Türkiye'nin Batı Akdeniz Bölgesi'nde konumlanan ve kendine özgü kültürel dokusuyla öne çıkan Teke Yöresi'ne ait zengin efsanevi anlatıları, Birleşmiş Milletler'in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde tanımlanan hedeflerle olan muhtemel etkileşimleri bağlamında incelemektedir. Yöre insanının doğal çevre, toplumsal yapı ve gelecek perspektifiyle kurduğu derin ilişkileri içselleştiren bu efsaneler, sürdürülebilir bir yaşam felsefesine dair önemli çıkarımlar sunmaktadır. Bu doğrultuda, Teke Yöresi'nde yer alan Antalya, Burdur, Denizli, Isparta ve Muğla illerinde çalışılmış ve derlenmiş olan yazılı kaynaklardaki efsaneler, nitel araştırma metodolojisi aracılığıyla tetkik edilmiştir. Çalışma da baz alınan yazılı kaynaklardaki efsaneler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde incelenmiş ve elde edilen bulgular veri görselleştirme tekniği kullanılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Legends, significant yet increasingly fading products of narrative-based folk literature, are narrative texts associated with specific individuals, events, or places, reflecting a society's cultural codes, moral judgments, historical memory, and geographical perception. This study examines the rich legendary narratives belonging to the Teke Region, located in the Western Mediterranean Region of Turkey and distinguished by its unique cultural texture, within the context of their potential interactions with the Sustainable Development Goals defined in the United Nations' 2030 Agenda. These legends, internalizing the deep relationships established by the local people with the natural environment, social structure, and future perspective, offer significant insights into a philosophy of sustainable living. Accordingly, the legends from written sources located in the provinces of Antalya, Burdur, Denizli, Isparta, and Muğla within the Teke Region have been investigated through qualitative research methodology. The legends from the written sources that form the basis of the study have been analyzed within the framework of the Sustainable Development Goals, and the findings obtained have been presented using data visualization techniques.