Sistemik bakteriyel enfeksiyon şüphesi olan 1 yaş altı çocuklarda tükürük prokalsitonin düzeylerinin kullanımı ve serum prokalsitonin düzeyleri ile karşılaştırılması
Evaluation of salivary procalcitonin levels and their comparison with serum procalcitonin in infants under 1 year of age suspected of having a systemic bacterial infection
  1. Tez No: 950183
  2. Yazar: SERCAN ÇINARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM ULAŞ SAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Sistemik bakteriyel enfeksiyonlar (SBE) — menenjit, bakteriyemi, idrar yolu enfeksiyonu, sepsis, pnömoni gibi — özellikle bir yaş altı süt çocuklarında önemli morbidite ve mortalite nedenlerindendir. Tanıda yaygın olarak kullanılan serum prokalsitonin (PCT) düzeylerinin ölçümü için kan örneği gereksinimi, ağrı, anksiyete ve damar yolu komplikasyonları gibi sorunlara yol açmaktadır. Tükürükten PCT ölçümü, non-invaziv bir alternatif olarak öne çıkmakta; ancak bu yönteme dair pediatrik hasta grubunda veri sınırlıdır. Bu çalışmada, 1 yaş altı, SBE şüphesiyle başvuran hastalarda tükürük PCT düzeyinin serum PCT ile olan ilişkisini araştırmak ve SBE ile viral enfeksiyon ayrımındaki tanısal değerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak–Haziran 2025 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisi'ne SBE ön tanısıyla başvuran 1 yaş altı toplam 160 hasta dahil edilmiştir. Tüm olgulardan serum örneği ile birlikte, tükürük örnekleri tükürük elde edilebilirliğinin en yüksek olduğu, klinik olarak mümkün olan en kısa sürede alınarak; CRP, serum PCT ve tükürük PCT düzeyleri ölçülmüştür. Hastalara ait demografik, klinik, laboratuvar ve mikrobiyolojik veriler kaydedilmiş, SBE ve viral enfeksiyon grupları arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Tanısal performans değerlendirmesinde ROC analizleri, duyarlılık ve özgüllük gibi parametreler kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 160 olgunun %63,1'i erkek olup, medyan yaş 8 ay olarak belirlenmiştir. SBE saptanma oranı %11,3, viral enfeksiyon oranı ise %88,7 olarak bulunmuştur. En sık tanılar bronşiolit, üst solunum yolu enfeksiyonu ve viral pnömonidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Systemic bacterial infections (SBIs) (such as meningitis, bacteremia, urinary tract infection, sepsis, and pneumonia) are among the leading causes of morbidity and mortality, especially in children under the age of one. The serum procalcitonin test, which is widely used in diagnosis, requires a blood sample; this can lead to pain, anxiety, and complications related to intravenous access. Salivary procalcitonin measurement may offer a non-invasive alternative; however, pediatric data on this method are limited. In this study, we aimed to investigate the relationship between salivary and serum procalcitonin in infants under one year of age presenting with suspected SBI and to evaluate the diagnostic value of salivary procalcitonin in differentiating SBI from viral infections. Materials and Methods: Between January and June 2025, a total of 160 infants under the age of one who presented to the Pediatric Emergency Department of Ege University Faculty of Medicine with suspected SBI were included in the study. Serum and saliva samples were collected from all patients; saliva was obtained at the earliest and most feasible time point when its collection was clinically possible. CRP, serum PCT, and salivary PCT levels were measured. Demographic, clinical, laboratory, and microbiological findings were recorded, and statistical comparisons were made between the SBI and viral infection groups. Diagnostic performance was assessed using ROC curves and parameters such as sensitivity and specificity. Results: Of the 160 patients included in the study, 63.1% were male, and the median age was 8 months. The SBI rate was 11.3%, and the viral infection rate was 88.7%. The most common diagnoses were bronchiolitis, upper respiratory tract infection, and viral pneumonia. In laboratory analyses, serum CRP, serum PCT, and salivary PCT levels were found to be significantly higher in the SBI group (all p < 0.001). In ROC analysis, the AUC value was 0.71 for serum CRP, 0.78 for serum PCT, and 0.82 for salivary PCT. At a cut-off value of 40 pg/mL for salivary PCT, the sensitivity was 70.6% and the specificity was 93.0%. A weak but statistically significant correlation was found between serum and salivary PCT levels (r = 0.172; p = 0.030). The hospitalization rate and length of stay were also higher in the SBI group, while the mortality rate remained at 0.6%. Conclusion: This study demonstrated that salivary procalcitonin measurement may be a reliable, non invasive biomarker with high specificity and negative predictive value for ruling out systemic bacterial infection in infants under one year of age. Especially in infants with difficult intravenous access, the salivary PCT test may serve as a supportive tool in differential diagnosis and clinical decision-making. However, the weak correlation between salivary and serum PCT levels indicates the need for sampling standardization and for the findings to be supported by larger, multicenter studies. Given its non-invasive nature and practicality, salivary procalcitonin stands out as a promising biomarker for clinical use in pediatric infection management.