Attachment styles and tarumatic experiences as predictors of emotional eating behavior in university students
Üniversite öğrencilerinde duygusal yeme davranışının açıklamasında bağlanma stillerinin ve travmatik yaşantıların yordayıcı rölü
  1. Tez No: 950184
  2. Yazar: NARMIN TAHMAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada erken yetişkinlik dönemindeki bireylerin psikolojik travma ve bağlanma stilleri düzeylerinin, duygusal yeme düzeyleri üzerindeki yordayıcı rollerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın değişkenlerini ölçmek için ''Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği'', '' Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II'', ''Çok Boyutlu Travma Ölçeği'' kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılarıa demografik özellikleri hakkında bilgi almak amaçlı ''Demografik Bilgi Formu'' doldurtulmştur. Araştırmanın çalışma grubu Yeditepe Üniversitesinde eğitim görmekte olan üniversite öğrencilerinden seçilmiştir. Rastgele seçilen 436 öğrenci arasında bir anket gerçekleştirilmiş, bazı soruları boş bırakan ve tutarsız yanıtlar veren 41 katılımcının yanıtları analize dahil edilmemiştir. Diğer bir deyişle, istatistiksel analizler 395 katılımcının yanıtlarına dayanmaktadır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile test edilmiştir ve gerekli olduğunda T-Testi ve ANOVA uygulanmıştır. Tüm bu analizler SPSS 25.0 aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Elde edilen bulguların genç yetişkinlik döneminde duygusal yeme sorununa odaklanan araştırmalar için önemli bir perspektif sunacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the predictor role of psychological trauma and attachment levels in early adulthood on emotional eating levels. To measure the variables of the present study,“Turkish Emotional Eating Scale”,“Inventory of Events in Close Relationships-II”,“Multi-Dimensional Trauma Scale”are used. Besides,“Demographic Information Form”has been filled in to obtain information about demographic characteristics of participants. The study group is chosen from among the university students studying at Yeditepe University. A survey has been conducted between 436 university students that are chosen randomly, 41 participants who left some questions with blank and inconsistent replies are not included in the analysis. In other words, statistical analyses are based on 395 participants. Suitability for normal distribution of variables is tested with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests and when it's necessary, T-Test and ANOVA are applied. All these analyses are done through SPSS 25.0. It is believed that findings will serve an important perspective to studies that are focused on emotional eating in young adulthood.