Renk fenomeni ve Hristiyanlıkta renklerin kullanımı
The phenomenon of color and the use of colors in Christianity
  1. Tez No: 950185
  2. Yazar: MİYASE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Din olgusu ve dinlerle ilişkilendirilebilen fenomenler Dinler Tarihi disiplinin inceleme ve araştırma alanıdır. Din kavramıyla ilişkilendirilen fenomenlerin incelenmesi, din ve inançların anlaşılmasını kolaylaştırarak Dinler Tarihi alanına katkı sağlamaktadır. Çalışmamızın ana konusu Hristiyanlıkta renk fenomenidir. Yapılan çalışmada öncelikle birçok disiplinin inceleme ve araştırma alanı olan renk fenomeni çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Renk fenomeni incelenirken renklerin oluşumu ve görme olayından başlayarak, pigmentler, renklerin insanlık tarihindeki yeri ve insanlar üzerindeki etkisine odaklanılmıştır. Çalışmanın devamında ise Dinler Tarihi alanında önemli bir yere sahip olan Hristiyanlık dini özelinde renk fenomeni incelenmiştir. Hristiyanlığın renk fenomenine bakışı incelenirken, renklerin sembolik ve litürjik kullanımı araştırılmış, bu bilgiler ışığında renk sembolizminin inanç ile ilişkisi incelenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda Hristiyanlıkta renk kullanımına ve renk sembolizmine yönelik önemli veriler elde edilmiştir. Çalışmamız elde edilen verilerin yorumlanması ve değerlendirmelerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of religion and phenomena associated with religions are the subjects of study and research in the discipline of History of Religions. The examination of phenomena related to the concept of religion facilitates the understanding of religions and beliefs, thereby contributing to the field of History of Religions. The main topic of our study is the phenomenon of color in Christianity. In this study, the color phenomenon, which is an area of study and research in multiple disciplines, has been examined from various perspectives. While analyzing the color phenomenon, the focus has been on the formation of colors and the act of seeing, pigments, the role of colors throughout human history, and their effects on people. In the continuation of the study, the color phenomenon has been examined specifically within Christianity, which holds an important place in the field of History of Religions. While exploring Christianity's perspective on the color phenomenon, the symbolic and liturgical use of colors has been investigated. In light of this information, the relationship between color symbolism and belief has been examined and interpreted. As a result of the study, significant data regarding the use of colors and color symbolism in Christianity have been obtained. Our study concludes with the interpretation and evaluation of the collected data.