Türkiye'de dijitalleşmenin sağlık çıktılarına olan mali, ekonomik ve sosyal etkileri
Fiscal, economic and social effects of digitalization on health outcomes in Türkiye
  1. Tez No: 950204
  2. Yazar: HANEFİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sağlık, bireylerin günlük yaşamlarını sürdürebilmeleri ve topluma aktif olarak katılabilmeleri için temel bir gereklilik olmasının yanında bireysel olduğu kadar toplumsal gelişim için de büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden sağlığa en az maliyetle ve herkes tarafından ulaşılabilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada il düzeyinde 2013 - 2023 döneminde ülkemizde internet kullanımının yaygınlaşmasının sağlık çıktıları üzerindeki mali, sosyal ve ekonomik etkileri incelenmiştir. Bu çerçevede, üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde genel olarak dijitalleşme nedir kavramı üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde ülkemizde ve dünyada dijitalleşmenin sağlık çıktıları üzerine etkileri ile ilgili ampirik literatür incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde önceki bölümlerde gösterilen literatüre ve uygulama aşamalarına uygun olarak model tahmini yapılmıştır. Bunun sonucunda Türkiye'de il düzeyinde dijitalleşmenin yaygınlaşmasının sağlık üzerinde etkisinin önemli olduğuna karar verilmiştir. Sonuç bölümünde ise ilk üç bölümde yapılan incelemeler ışığında dijitalleşmenin gelişmesinin sağlık üzerindeki etkilerine yönelik tahmin sonuçlarımıza ilişkin politika önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health is not only a fundamental necessity for individuals to maintain their daily lives and actively participate in society, but it also holds great importance for both individual and societal development. Therefore, ensuring that healthcare is accessible to everyone at the lowest possible cost is of significant importance. In this study, the fiscal, social, and economic impacts of the increasing use of the internet at the provincial level in Türkiye between 2013 and 2023 on health outcomes have been examined. In this context, the thesis, which consists of three main sections, first focuses on the concept of digitalization in general. The second section presents an empirical literature review on the effects of digitalization on health outcomes both in Türkiye and around the world. In the third section, a model estimation has been conducted in accordance with the literature and the applied stages presented in the previous sections. As a result, it has been concluded that the spread of digitalization at the provincial level in Türkiye has a significant impact on health. Finally, in the conclusion section, policy recommendations regarding the effects of digitalization on health, based on the analyses in the first three sections, have been presented.