Third child and its correlates in Türkiye: Evidence from the Turkey demographic and health surveys 1993-2018
Türkiye'de üçüncü çocuğa sahip olma ve belirleyicileri: 1993-2018 Türkiye nüfus ve sağlık araştırmaları'ndan kanıtlar
  1. Tez No: 950203
  2. Yazar: ÇAĞLAR ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nüfusbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nüfusbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sosyal, ekonomik ve kültürel faktörlerdeki değişiklikler nedeniyle, yaşamın birçok yönü önemli dönüşümlere uğramıştır. Bu değişikliklerin dikkate değer bir sonucu da doğurganlık seviyelerindeki değişimdir. Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki toplumlar doğurganlık oranlarında düşüşler yaşamıştır. Bu eğilim Türkiye'yi diğer ülkelerle benzer bir demografik manzaraya yerleştirmektedir. Doğurganlık seviyelerindeki düşüş, yaşlanan bir nüfusa ve genel nüfus büyüklüğünde bir azalmaya katkıda bulunmuştur. Bu bağlamda, kadın başına 2,1 çocukluk yenilenme seviyesi giderek daha önemli hale gelmektedir. Üreme yıllarında (15-49 yaş) üç çocuk sahibi olan bir kadın yenilenme seviyesini aşmaktadır. Ancak Türkiye, bu yenilenme seviyesinin altında doğurganlık seviyeleri yaşamakta ve bu da çeşitli demografik zorluklara yol açmaktadır. Bu tez, üçüncü bir çocuğa sahip olma kararının sosyal ve ekonomik bağlamlardan nasıl etkilendiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Analiz, servet, eğitim seviyesi, ikamet, bölge ve kültürel etkiler gibi faktörlere odaklanıyor. 1993'ten 2018'e kadar olan Türkiye Demografi ve Sağlık Araştırması serisinden alınan veriler, yıllar içindeki eğilimlerin incelenmesine olanak tanıyacak şekilde kullanıldı. Bu dinamikleri anlamak için, parite ilerleme oranları, kadınların bir çocuk daha sahibi olma ilerlemesi ve lojistik regresyon modelleri kullanıldı. Bu analizler, ek bir çocuk sahibi olma kararının ve yenilenme seviyesinin üzerinde olma olasılığının bu bağlamlara göre nasıl değiştiğini gösteriyor. Sonuçlar, doğurganlıktaki düşüşün yıllar içinde sürekli bir eğilim olduğunu göstermektedir. Bir düşüş belirgin olsa da bu düşüşün boyutu çeşitli bağlamlarda farklılık göstermektedir. Türkiye'de tekdüze bir düşüş olmadığı açıkça ortaya çıkmaktadır; farklı demografik gruplar farklı düzeylerde doğurganlık düşüşü yaşamıştır.
Özet (Çeviri)
Due to changes in social, economic, and cultural factors, many aspects of life have undergone significant transformations. One notable consequence of these changes is the variation in fertility levels. Around the world, including in Türkiye, societies have experienced declines in fertility rates. This trend positions Türkiye within a similar demographic landscape as other countries. The decline in fertility levels has contributed to an aging population and a reduction in overall population size. In this context, the replacement level of 2.1 children per woman becomes increasingly important. A woman having three children during her reproductive years (ages 15-49) exceeds the replacement level. However, Türkiye has been experiencing fertility levels below this replacement level, leading to various demographic challenges. This thesis aims to investigate how the decision to have a third child is influenced by social and economic contexts. The analysis focus on factors such as wealth, education level, residence, region, and cultural influences. Data from the Turkey Demographic and Health Survey series, spanning from 1993 to 2018 utilized, allowing for an examination of trends over the years. To understand these dynamics, parity progression ratios, women's progression to having one more child, and logistic regression models employed. These analyses illustrate how the decision to have an additional child and the likelihood of being above the replacement level vary according to these contexts. The results indicate that the decline in fertility is a continuous trend over the years. While a decrease is evident, the extent of this decline differs across various contexts. It becomes clear that there is no uniform decline in Türkiye; different demographic groups have experienced varying levels of fertility decline.