Orta serebral arter okluzyonu nedeniyle mekanik trombektomi yapılan hastalarda prognostik skorlama sistemi: Danger bells
A prognostic scoring system in patients undergoing mechanical thrombectomy for middle cerebral artery occlusion: Danger bells
  1. Tez No: 950205
  2. Yazar: FATİH ÇEKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KÜRŞAD AKPINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma, akut orta serebral arter (MCA) oklüzyonu nedeniyle mekanik trombektomi uygulanan hastaların verilerini prospektif olarak toplayarak, başvuru sırasında inme şiddeti, ASPECT skoru, demografik özellikler, risk faktörleri ve laboratuvar değerlerini bir arada değerlendirip yeni bir puanlama sistemi oluşturmayı; bu puanlama sistemi ile prognoz arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Araştırma Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır (2023/20/3). Çalışmaya, 18-82 yaş aralığında, ilk 6 saat içinde başvuran, MCA M1 oklüzyonu tespit edilen ve başarılı mekanik trombektomi yapılan hastalar prospektif olarak dahil edilmiştir. Hastaların başvuru anındaki inme şiddeti, BT-ASPECT skoru, demografik verileri, risk faktörleri ve laboratuvar verileri kaydedilmiştir. Temel değerlendirme, 90. gün mRS (modified Rankin Scale) skoru üzerinden yapılmıştır. Tüm veriler tek değişkenli analizler ile çok değişkenli logistik regresyon analizleri incelenmiştir. Regresyon katsayılarına dayalı bir puanlama sistemi oluşturulmuştur. Sistem, ROC analizi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS (Version 22.0, SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. BULGULAR: Çok değişkenli logistik regresyon analizinde, yaş, diyabet varlığı, sigara kullanımı, lökosit yüksekliği, hemoglobin düşüklüğü, glikoz yüksekliği ve BT-ASPECT skorunun düşüklüğü gibi faktörler, klinik sonuçlar üzerinde anlamlı etkiler göstermiştir. Sayısal değişkenler için cut-off noktaları belirlenmiş; regresyon katsayılarına dayalı puanlama sistemi oluşturulmuştur. Bu sistemde lökosit yüksekliği 2 puan, diğer değişkenler 1 puan değerinde puanlanmıştır. Toplamda 10 puanlık bu skorlama, kötü klinik sonuçları öngörmede DANGER BeLLS adı verilmiştir. ROC analizi sonucunda bu skorlama sisteminin klinik kötü sonuçları tahmin etme duyarlılığı %75,9 ve özgüllüğü %85,1 olarak bulunmuştur. SONUÇ: Yeni oluşturulan DANGER BeLLS skorlama sistemi, bileşenleri açısından literatürle uyumludur ve mevcut skorlama sistemlerine göre daha kapsamlı, yüksek duyarlılık ve özgüllük sunmaktadır. Çalışmamızın eksternal validasyona ihtiyaç duyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: This study aims to prospectively collect data from patients undergoing mechanical thrombectomy for acute middle cerebral artery (MCA) occlusion and evaluate the severity of stroke at admission, ASPECT scores, demographic characteristics, risk factors, and laboratory values together to develop a novel scoring system. Additionally, the study seeks to determine whether there is an association between this scoring system and clinical outcomes. MATERIALS AND METHODS: The study was approved by the Local Ethics Committee of Samsun University Faculty of Medicine (2023/20/3). Patients aged between 18–82 years, presenting within the first 6 hours of symptom onset, with MCA M1 occlusion who underwent successful mechanical thrombectomy were prospectively included in the study. Data including stroke severity at admission, CT-ASPECT scores, demographic information, risk factors, and laboratory parameters were recorded. The primary outcome assessment was based on the modified Rankin Scale (mRS) at day 90. All data were analyzed using univariate and multivariate logistic regression analyses. A scoring system was created based on regression coefficients and evaluated using ROC analysis. Statistical analyses were performed using SPSS software (Version 22.0, SPSS Inc., Chicago, IL, USA). RESULTS:In multivariate logistic regression analysis, age, presence of diabetes mellitus, smoking, high leukocyte count, low hemoglobin levels, elevated glucose levels, and low CT-ASPECT scores were significantly associated with clinical outcomes. Cut-off points were determined for numerical variables, and a scoring system based on regression coefficients was developed. Within this system, high leukocyte count was assigned 2 points, while other variables received 1 point each. This 10-point scoring system, named DANGER BeLLS, demonstrated a sensitivity of 75.9% and specificity of 85.1% for predicting poor clinical outcomes according to ROC analysis. CONCLUSION:The newly developed DANGER BeLLS scoring system is consistent with the existing literature in terms of its components and provides a more comprehensive evaluation with higher sensitivity and specificity compared to current scoring systems. Our findings suggest the need for external validation of this scoring system.