Deneysel fasiyal sinir hasarına sistemik levatirasetamın etkinliği
Efficacy of systemic levatiracetam in experimental facial injury
- Tez No: 950207
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Fasiyal sinir hasarının tedavisinde Levetirasetam'ın etkinliğini değerlendirmek ve sinir iyileşmesine olan etkisini belirlemek amacıyla histopatolojik ve elektrofizyolojik değişiklikleri incelemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Cerrahi yöntem ile sıçanlarda (N:32) fasiyal paralizi oluşturuldu. Denekler 4 gruba ayrıldı: Levatirasetam, Deksametazon, Levatirasetam+Deksametazon ve kontrol grubu. Ameliyat sonrası belirlenen süre boyunca Levatirasetam grubuna intraperitoneal günlük 2x1 600 mg/kg Levatirasetam; Deksametazon grubuna ise intraperitoneal 3 günde 1 azalan dozlarda 1 mg/kg Deksametazon uygulandı. Levatirasetam+Deksametazon grubuna diğer gruplarla aynı dozlarda kombine şeklinde verildi. Kontrol grubuna herhangi bir tedavi uygulanmadı. Sinir hasarının değerlendirilmesi için histopatolojik inceleme ve ENOG ile latans ve amplitüd ölçümleri gerçekleştirildi. Tüm grupların verileri istatistiksel analizle karşılaştırıldı. BULGULAR: DEK, LEV, DEK+LEV ve Kontrol gruplarının elektrofizyolojik değerlendirmesinde latans değerleri 2. kontrol günü ve 4.
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate the efficacy of Levetiracetam in the treatment of facial nerve injury and to determine its effects on nerve regeneration by examining histopathological and electrophysiological changes. MATERIALS AND METHODS: Facial paralysis was induced in rats (N=32) using a surgical method. The subjects were divided into four groups: Levetiracetam, Dexamethasone, Levetiracetam+Dexamethasone, and a control group. Postoperatively, the Levetiracetam group received intraperitoneal Levetiracetam at a dose of 600 mg/kg twice daily, while the Dexamethasone group received intraperitoneal Dexamethasone at a dose of 1 mg/kg every three days with tapering doses. The Levetiracetam+Dexamethasone group received a combination of both drugs at the same doses as the respective groups. No treatment was administered to the control group. Histopathological examination and ENOG measurements of latency and amplitude were performed to assess nerve injury. Data from all groups were compared using statistical analysis.