Kadının siyasi temsilinin artmasının cinsiyet eşitliğine etkisi: Ruanda ve Yeni Zelanda örnekleri
The effect of increasing women's political representation on gender equality: The cases of Rwanda and New Zealand
  1. Tez No: 950215
  2. Yazar: BAŞAK AKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN DİNÇER BOONE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, kadınların parlamentodaki nicel varlığının artmasının, o ülkenin cinsiyet eşitliği politikalarını geliştirmeye ne derece katkı sunduğunu; diğer bir deyişle kadınların gerçek ve nitel temsilini gerçekleştirmede etkisini incelenmektedir. Bu bağlamda, Ruanda ve Yeni Zelanda örnekleri ele alınarak geçmişten günümüze tarihsel gelişmelerin cinsiyet eşitliği çerçevesinde nasıl bir etki yarattığı tartışılmaktadır. Kronolojik süreçte ele alınan anayasal düzenlemelere referansla, üretilen politikaların nasıl bir çıktı yarattığı gözlemlenirken aynı zamanda uygulamada karşılaşılan problemler de göz önünde bulundurulmuştur. Analiz sırasında iki ülkenin de toplumsal ve yönetimsel yapısı bağlamında bir inceleme yapılmış olup belirtilen ülkelerde hakim olan rejimin, diğer bir deyişle demokrasinin varlığının ya da yokluğunun kadınların temsiline gerçek bir katkı sunup sunmadığı da tartışılmıştır. Birbirlerinden tarihsel, coğrafi ve yönetimsel anlamda çok farklı olan bu iki ülke için ana benzerlik noktası hem Ruanda hem de Yeni Zelanda'nın 1990'lı yıllarda yaşadığı siyasi dönüşüm sürecidir. Çalışmada tartışmayı oluşturan ana dönem de 1990'lardan günümüze kadar olan kısmı kapsamaktadır. Tez çalışması, kadınların parlamentodaki nicel temsilinin kritik bir kitle oluştursalar dahi tek başına yeterli olmadığını ve kritik eylemler gerçekleştirebilmek için bazı destekleyici unsurlara ihtiyaç duyulduğunu savunmaktadır. Çalışmada demokratik unsurların Yeni Zelanda için uzun vadede faydalı olduğu saptanırken, Ruanda'da ise“demokrasi”adı altında oluşturulan kadın temsilinin, otoriter uygulamalarla karşı karşıya kalması sebebiyle nitel temsili yansıtmakta zorlandığı görüşü hakimdir. Diğer bir deyişle, demokrasi olmayan rejimlerde de kadınların nicel temsilinin sağlanabildiği ancak rejim kaynaklı pratikte uygulanabilirlik sorunlarının yaşanmasından hareketle, nicel temsilin her zaman nitel temsili sağlamadığı sonucuna ulaşılmaktadır. Yeni Zelanda örneğinden kadınların parlamentodaki nitel temsilinin, demokratik uygulamalarla daha kolay gerçekleşebileceği tezini kabul etmekle birlikte nicel temsilin ise otoriter rejimlerde hükümetin çıkarlarından hareketle var olabileceği sonucuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the extent to which the increase in the quantitative presence of women in parliament contributes to the development of gender equality policies in that country; in other words, it investigates the impact of women in achieving substantive representation. In this context, the cases of Rwanda and New Zealand are discussed to explore how historical developments have affected gender equality. With reference to constitutional regulations addressed in a chronological process, the outcomes of the implemented policies have been observed, while also considering the problems encountered in practice. During the analysis, an examination was conducted within the framework of the social and administrative structures of both countries, and it was questioned whether the dominant regime—namely the presence or absence of democracy—offers a real contribution to women's representation. The main point of similarity between Rwanda and New Zealand, which are considerably different in terms of historical, geographical, and administrative aspects, is the political transformation in the 1990s. The primary period of discussion in this study covers the period from the 1990s to the present. This thesis argues that even though women's descriptive representation in parliament reaches a critical mass, it is not sufficient on its own, and that certain supportive elements are necessary to enable them to take critical actions. While democratic elements are found to be beneficial for New Zealand in the long term, in the case of Rwanda, it is argued that women's political representation which established under the name of“democracy,”struggles to reflect substantive representation due to the authoritarian practices. This suggests that while descriptive representation of women can be achieved even in non-democratic regimes, due to practical limitations in implementation, descriptive representation does not always lead to substantive representation. While the New Zealand case supports the argument that women's substantive representation can be more effectively realized through democratic practices, it is concluded that in authoritarian regimes, descriptive representation may exist based on the interests of the government rather than a genuine commitment to gender equality.