Tıp fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin acil stajı verimliliğinin simülasyon uygulaması ile test edilmesi
Testing the efficiency of emergency intörnship of 6th year medical students with simulation application
  1. Tez No: 950216
  2. Yazar: TACETTİN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN PASLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma, tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin acil tıp stajı sürecinde kazandıkları klinik bilgi ve becerileri değerlendirmek; stajın, öğrencilerin klinik yeterliliklerine olan etkisini nesnel olarak ölçmek amacıyla planlandı. Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda 2024-2025 eğitim yılında staj yapan 86 intörn doktor çalışmaya dahil edildi. Araştırma, prospektif ve gözlemsel bir tasarımda yürütüldü. Öğrencilerin klinik performansları staj öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı zaman noktasında, ekran tabanlı bir sanal hasta simülasyonu (Full Code) üzerinden yapılandırılmış vaka senaryoları ile değerlendirildi. Her katılımcının vaka çözüm performansı; anamnez alma, fizik muayene, tanı koyma, müdahale, stabilizasyon, iletişim ve vaka yönetim süresi gibi klinik beceri bileşenleri üzerinden puanlandı ve karşılaştırıldı. Bulgular: Staj sonrası genel başarı skorlarında anlamlı düzeyde artış gözlendi (69,2 ± 20,5'ten 83,4 ± 11,2'ye; p < 0.001). Fizik muayene (71,1 ± 27,9 → 79,0 ± 24,9), tanı koyma (65,1 ± 27,1 → 71,2 ± 23,9), müdahale (27,7 ± 33,3 → 42,7 ± 39,4), stabilizasyon (67,5 ± 31,2 → 77,1 ± 27,9) ve iletişim (60,4 ± 44,5 → 67,1 ± 44,0) becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler kaydedildi (tümünde p < 0.001). Vakayı yönetme ve sonlandırma süresi anlamlı şekilde azaldı (399 ± 120 saniyeden 335 ± 106 saniyeye; p < 0.001). Sistem temelli alt grup analizlerinde; kardiyak acillerde 60,2 ± 18,5'ten 78,7 ± 12,2'ye, pulmoner acillerde 73,9 ± 18,6'dan 84,4 ± 10,4'e, abdominal acillerde 71,2 ± 20,9'dan 86,7 ± 6,04'e, SSS acillerinde 71,4 ± 14,2'den 80,2 ± 9,59'a, dahili acillerde 72,7 ± 23,7'den 87,5 ± 9,38'e ve diğer acil vakalarda 65,9 ± 22,7'den 82,7 ± 14,8'e yükselen genel başarı puanlarının tümünde artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu (tümünde p < 0.001). Sonuç: Elde edilen bulgular, acil tıp stajının intörn hekimlerin klinik yetkinliklerini geliştirdiğini ve mezuniyet sonrası klinik yaşama hazırlık süreçlerine anlamlı katkı sağladığını ortaya koydu. Fizik muayene becerilerinde anlamlı düzeyde gelişme kaydedildi. Tanı koyma ve uygun tetkik planlama alanlarında başarı oranı arttı. Müdahale ve tedavi girişimlerine yönelik karar verme yeterliliği belirgin şekilde gelişti. Stabilizasyon uygulamalarında klinik doğruluk ve tutarlılık sağlandı. İletişim becerilerinde ilerleme kaydedildi. Vaka yönetimi ve sonlandırma süresi anlamlı düzeyde azaldı. Tüm bu bulgular, acil tıp stajının klinik karar verme, uygulama ve yönetim becerilerinin kazandırılmasında doğrudan katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the clinical knowledge and skills gained by final-year medical students during their emergency medicine internship and to objectively measure the impact of the internship on students' clinical competencies. Methods: A total of 86 intern doctors who completed their emergency medicine internship at the Department of Emergency Medicine, Karadeniz Technical University Faculty of Medicine in 2024 were included in the study. The research was conducted in a prospective and observational design. The clinical performances of the students were evaluated at two different time points before and after the internship using structured case scenarios on a screen-based virtual patient simulation platform (Full Code). Each participant's case management performance was scored based on components such as anamnesis, physical examination, diagnosis, intervention, stabilization, communication, and case management duration. Results: A statistically significant increase was observed in overall performance scores following the internship (from 69.2 ± 20.5 to 83.4 ± 11.2; p < 0.001). Significant improvements were recorded in physical examination (71.1 ± 27.9 → 79.0 ± 24.9), diagnostic accuracy (65.1 ± 27.1 → 71.2 ± 23.9), intervention (27.7 ± 33.3 → 42.7 ± 39.4), stabilization (67.5 ± 31.2 → 77.1 ± 27.9), and communication skills (60.4 ± 44.5 → 67.1 ± 44.0) (all p < 0.001). Case management time decreased significantly from 399 ± 120 seconds to 335 ± 106 seconds (p < 0.001). In system-based subgroup analyses, significant increases in overall performance scores were observed across all clinical categories: from 60.2 ± 18.5 to 78.7 ± 12.2 in cardiac emergencies; 73.9 ± 18.6 to 84.4 ± 10.4 in pulmonary emergencies; 71.2 ± 20.9 to 86.7 ± 6.04 in abdominal emergencies; 71.4 ± 14.2 to 80.2 ± 9.59 in central nervous system emergencies; 72.7 ± 23.7 to 87.5 ± 9.38 in medical emergencies; and 65.9 ± 22.7 to 82.7 ± 14.8 in other types of emergencies (all p < 0.001). Conclusion: The findings demonstrated that the emergency medicine internship significantly enhanced the clinical competencies of final-year medical students and contributed meaningfully to their preparedness for post-graduation clinical practice. Notable improvements were observed in physical examination, diagnostic reasoning, decision-making regarding interventions, stabilization procedures, communication, and time management in case resolution. These results indicate that the emergency medicine internship plays a critical role in developing students' clinical decision making, procedural application, and case management skills.