İlkokul yöneticilerinin teknolojik liderliklerinin girişimcilik bağlamında öncüllerinin incelenmesi
Examining the antecedents of primary school administrators' technological leadership in the context of entrepreneurship
  1. Tez No: 950214
  2. Yazar: ALİ AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KUTLU ABU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmada temel olarak ilkokul yöneticilerinin teknolojik liderlikleri, bireysel yenilikçilikleri, yenilik yönetimi davranışları ve girişimcilikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi, teknolojik liderliğin aracılık rolünün olup olmadığının ortaya konulması ve bu değişkenlerin çeşitli demografik özelliklere göre değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda literatür ışığında araştırma problemleri geliştirilmiştir ve kuramsal bir model tasarlanmıştır. Modeli test etmek üzere 2023-2024 eğitim öğretim yılında Erzincan ve Erzurum illerinde görev yapan 323 ilkokul yöneticisi çalışma grubuna katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Eğitim Yöneticilerinin Teknolojik Liderlik Öz-Yeterlik Ölçeği, Bireysel Yenilikçilik Ölçeği, Yenilikçi Davranış Ölçeği ve Okul Yöneticisi Girişimcilik Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının bir kısmı yüz yüze, bir kısmı dijital formlar yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel paket programlar ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinden önce elde edilen verilerin doğruluğu, kayıp ve aykırı değerleri ile istatistiklerin varsayımları incelenmiştir. Araştırmanın kuramsal çerçevesi temelinde tasarlanan ölçüm modeli Yapısal Eşitlik Modelinin bir uygulaması olan yol analizi ile test edilmiştir. Yöneticilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla çıkarımsal istatistiklerden; teknolojik liderlik, bireysel yenilikçilik, yenilik yönetimi ve girişimcilik puan ortalamalarındaki farklılıkları belirlemek için bağımsız örneklemler t-testinden, tek faktörlü varyans analizinden, çok faktörlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Teknolojik liderliğin aracı rolünün olup olmadığını belirlemek için Bootstrap analizi kullanılarak doğrudan, dolaylı ve toplam etkiler belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre yöneticilerin teknolojik liderlik, bireysel yenilikçilik, yenilik yönetimi ve girişimcilik algıları yüksek düzeydedir; bu değişkenlerin tamamının arasında pozitif yönlü, orta düzeyli ve anlamlı ilişki vardır. Bireysel yenilikçiliğin girişimciliği yordamasında ve yenilik yönetiminin girişimciliği yordamasında teknolojik liderliğin kısmi aracılık rolü vardır. Diğer bulgularda ise kadın yöneticilerin teknolojik liderlik, bireysel yenilikçilik ve girişimciliklerinin erkek yöneticilerden fazla olduğu; erkek yöneticilerin yenilik yönetimi ortalamalarının kadın yöneticilerden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Müdürlerin bireysel yenilikçilik, yenilik yönetimi ve girişimcilik ortalamalarının müdür yardımcılarının ortalamalarından fazla olduğu ortaya konulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre gelecek araştırmalara ve uygulamaya dönük öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationships between technological leadership, individual innovativeness, innovation management behaviours and entrepreneurship of primary school administrators, to reveal whether technological leadership has a mediating role and to determine the change of these variables according to various demographic characteristics. Relational survey design, one of the quantitative research methods, was used in the study. In line with the aim of the study, research problems were developed in the light of the literature and a theoretical model was designed. In order to test the model, 323 primary school administrators working in Erzincan and Erzurum provinces in the 2023-2024 academic year participated in the study group. Technological Leadership Self-Efficacy Scale of Educational Administrators, Individual Innovativeness Scale, Innovative Behaviour Scale and School Administrator Entrepreneurship Scale were used as data collection tools in the study. Some of the data collection tools were collected face-to-face and some were collected through digital forms. The data obtained were analysed with statistical package programmes. Before analysing the data, the accuracy of the data, missing and outlier values and assumptions of the statistics were examined. The measurement model designed on the basis of the theoretical framework of the research was tested with path analysis, which is an application of the Structural Equation Model. Inferential statistics were used to determine the demographic characteristics of the managers; independent samples t-test, one-factor analysis of variance, and multi-factor analysis of variance were used to determine the differences in the mean scores of technological leadership, individual innovativeness, innovation management and entrepreneurship. In order to determine whether technological leadership has a mediating role, direct, indirect and total effects were determined using Bootstrap analysis. According to the findings, managers' perceptions of technological leadership, individual innovativeness, innovation management and entrepreneurship are at high level; there is a positive, moderate and significant relationship between all of these variables. Technological leadership has a partial mediating role in the prediction of individual innovativeness and innovation management in the prediction of entrepreneurship. In other findings, it was determined that technological leadership, individual innovativeness and entrepreneurship of female managers were higher than male managers, and the mean innovation management of male managers was higher than female managers. It was revealed that the averages of individual innovativeness, innovation management and entrepreneurship of principals were higher than the averages of assistant principals. According to the findings obtained from the research, suggestions for future research and practice were presented.