Türk mitolojisinde demonolojik varlıklar
Demonological creatures in Turkish mythology
  1. Tez No: 950218
  2. Yazar: FATMA NUR ÇITTIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAZ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mitoloji her toplumun kendine özgü gelenek ve göreneklerini, yaşam deneyimlerini aktardıkları inanç sistemlerine ait anlatılar bütünüdür. Evrenin oluşumu, doğanın işleyişi ve dünyanın sonu gibi yaratılış, oluş ve yok oluşu kapsayan büyük soruları açıklamaya çalışan mitoloji, ilkel insanın anlam arayışının bir sonucudur. Mitoloji doğaüstü varlıkları, tanrılar ve kahramanları konu alan anlatılar bütünüdür. Bu doğaüstü varlıklar her daim iyi bir tabiata sahip olmazlar. İyi varlıkların olumsuz versiyonları olan karanlık mitik unsurlar demonoloji çatısı altında incelenirler. Demonolojik varlıklar iyinin karşısında konumlanan, kötülük dolu, şeytani varlıklardır. Tek başına iyi ya da kötü kavramları bir anlam ifade etmediklerinden bu varlıklar mitolojik anlatıların anlamlı bir bütün oluşturmaları için oldukça önemlidirler. Korku duygusu ile bağdaşlaştırılan demonolojik varlıklar insanların korkularını sembolleştirmeleri vasıtasıyla ortaya çıkan, kamusal düzeni koruyan, değişen zaman ve insanlıkla birlikte her gün yeni anlamlar kazanan mitik unsurlardır. Bu çalışmada yazılı materyaller üzerinden metin merkezli bir bakış açısıyla demonolojik varlıkların beslendikleri ana kaynak olan korku duygusu incelenmiş, korkunun farklı boyutlarına değinilmiştir. Mitoloji ve demonoloji kavramları açıklanmış, demonolojik varlıkların cinsiyetleri ve genel özellikleri, onlardan sakınmak adına yapılabilecekler ve başta yeraltı dünyası olmak üzere demonolojik varlıkların bulundukları mekânlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mythology is a set of narratives belonging to the belief systems in which each society conveys its unique traditions, customs and life experiences. Mythology, which tries to explain big questions such as the formation of the universe, the functioning of nature and the end of the world, including creation, becoming and extinction, is the result of primitive man's search for meaning. Mythology is a set of narratives about supernatural beings, gods and heroes. These supernatural beings do not always have a good nature. Dark mythic elements, which are negative versions of good beings, are analyzed under the umbrella of demonology. Demonological beings are evil, demonic beings that are positioned against the good. Since the concepts of good or evil alone do not make sense, these beings are very important for mythological narratives to form a meaningful whole. Demonological beings, which are associated with the feeling of fear, are mythical elements that emerge through people's symbolization of their fears, protect the public order, and gain new meanings every day with changing time and humanity. In this study, the sense of fear, which is the main factor that demonological beings feed on, is examined from a text-centered perspective through written materials, and different dimensions of fear are mentioned. The concepts of mythology and demonology are explained, the genders and general characteristics of demonological beings, what can be done to avoid them and the places where demonological beings are found, especially the Underworld, are examined.