Türkiye'de COVİD-19 pandemi sürecinin MEB 2023 eğitim vizyonu'nda yer alan insan kaynaklarının geliştirilmesi ve yönetimi üzerindeki etkileri
Effects of the COVİD-19 pandemic process in Türkiye on the development and management of human resources included in the MEB 2023 education vision
- Tez No: 950234
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ KAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de COVID-19 pandemisinin Millî Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2018 yılında yayımlanan 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesindeki insan kaynaklarının geliştirilmesi ve yönetimi üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışma, pandemi sürecinin öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki gelişim deneyimleri, değişim yönetimi bağlamındaki katkıları ve karşılaştıkları zorluklar üzerindeki yansımalarını nitel veriler ışığında incelemektedir. Araştırmada, okul yöneticileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve resmî politika belgelerinin incelenmesi gibi çoklu veri kaynaklarına dayalı bir durum çalışması deseni kullanılmıştır. Vizyon belgesi, insan kaynaklarının liyakat, şeffaflık ve sürdürülebilirlik ilkeleriyle yönetilmesini ve mesleki gelişimin yeniden yapılandırılmasını hedeflemişken, pandemi gibi krizler plansız ve reaktif değişimleri beraberinde getirmiştir. Pandemi, öğretmenlerin dijital yeterliklerini artırmayı zorunlu kılmış ve yöneticilerin kriz yönetimi becerilerini test etmiştir. Araştırma bulgularına göre, pandemi süreci dijitalleşmeyi ve çevrim içi mesleki gelişim programlarını hızlandırmıştır. Ancak, öğretmenler çevrim içi eğitimlerin yüz yüze eğitimlere kıyasla daha az etkili olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenlik Meslek Kanunu önemli bir adım olsa da sınav odaklı kariyer yapısı ve akademik çalışmaları teşvik etmemesi eleştirilmiştir. Ödüllendirme sistemlerinin ise objektiflik ve şeffaflıktan uzak olduğu algısı hakimdir. Dijitalleşme, eğitime erişimi ve geri bildirim süreçlerini iyileştirse de öğretmenlerin iş yükünü artırmış ve dijital erişimdeki eşitsizlikleri belirginleştirmiştir. Araştırmamız eğitimde insan kaynaklarının geliştirilmesi ve yönetimi için daha sürdürülebilir, ihtiyaç odaklı, hakkaniyetli ve katılımcı bir yaklaşımın gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of the COVID-19 pandemic in Türkiye on the development and management of human resources within the framework of the 2023 Education Vision published by the Ministry of National Education (MEB) in 2018. The study examines the reflections of the pandemic process on the professional development experiences of teachers and school administrators, their contributions in the context of change management, and the challenges they faced in the light of qualitative data. A case study design based on multiple data sources, such as semi-structured interviews with school administrators and examination of official policy documents, was used in the study. While the vision document aimed to manage human resources with the principles of merit, transparency, and sustainability and to restructure professional development, crises such as the pandemic brought about unplanned and reactive changes. The pandemic made it necessary to increase teachers' digital competencies and tested the crisis management skills of administrators. According to the research findings, the pandemic process accelerated digitalization and online professional development programs. However, teachers stated that online trainings were less effective compared to face-to-face trainings. Although the Teaching Profession Law is an important step, it has been criticized for its exam-focused career structure and lack of incentives for academic studies. The perception that reward systems are far from objectivity and transparency prevails. Although digitalization has improved access to education and feedback processes, it has also increased teachers' workload and highlighted inequalities in digital access. Our research has revealed the need for a more sustainable, needs-focused, equitable and participatory approach to the development and management of human resources in education.