Fijital pazarlamada tüketicinin artırılmış gerçeklik deneyimlerinin satın alma niyetine etkisi: Uyarıcı-organizma-tepki (S-O-R) modeli çerçevesinde bir inceleme
The effect of consumer's augmented reality experiences in phygital marketing on purchase intentions: An analysis within the framework of the Stimulus-Organism-Response (S-O-R) model
- Tez No: 950235
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ERYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, fijital pazarlama bağlamında tüketicinin artırılmış gerçeklik (AG) deneyimlerinin satın alma niyeti üzerindeki etkilerini, uyarıcı-organizma-tepki (S-O-R) modeli çerçevesinde incelemektir. Modelde AG özelliklerinden canlılık, yenilik ve algılanan artırılmışlık düzeyi“uyarıcı”; hedonik ve fonksiyonel fayda“organizma”; satın alma niyeti ise“tepki”bileşeni olarak yapılandırılmıştır. Araştırma kapsamında, bir kozmetik markasının AG destekli sanal uygulamasını deneyimleyen 397 katılımcıdan elde edilen veriler, yapısal eşitlik modellemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgulara göre; canlılık ve algılanan artırılmışlık düzeyi özellikleri hedonik ve fonksiyonel faydayı anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir. Yenilik özelliği yalnızca hedonik fayda üzerinde anlamlı ve pozitif etki göstermektedir; fonksiyonel fayda üzerinde anlamlı etkisi bulunmamaktadır. Aracılık analizleri sonucunda, hedonik faydanın canlılık, yenilik ve algılanan artırılmışlık düzeyi ile satın alma niyeti arasındaki ilişkilerde anlamlı aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Çalışma, AG deneyimlerinin tüketici davranışları üzerindeki bilişsel ve duygusal süreçler aracılığıyla etkilerini ortaya koyarak literatüre katkı sunmakta; markalara fijital deneyim tasarımı konusunda yön gösterici sonuçlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of consumer's augmented reality (AR) experiences on consumers' purchase intention within the context of phygital marketing, based on the Stimulus-Organism-Response (S-O-R) model. In the proposed model, vividness, novelty, and perceived augmentation are conceptualized as“stimuli”; hedonic and utilitarian benefits as the“organism”; and purchase intention as the“response”. Data were collected from 397 participants who experienced a makeup brand's AR-supported virtual application, and analyzed using structural equation modeling. According to the findings, both vividness and perceived augmentation have a significant and positive effect on hedonic and utilitarian benefits. Novelty has a significant and positive effect only on hedonic benefit, with no significant influence on utilitarian benefit. Mediation analysis revealed that only hedonic benefit plays a significant mediating role in the relationships between all AR experience dimensions and purchase intention, while utilitarian benefit does not exhibit any significant mediating effect. The study contributes to the literature by revealing how AR experiences influence consumer behavior through cognitive and emotional processes. Furthermore, it offers practical implications for brands aiming to design more effective phygital experiences.